Królowie sceny w Jeleniej Górze. Poznaj zespół muzyczny Leniwiec!
Zespoły

Królowie sceny w Jeleniej Górze. Poznaj zespół muzyczny Leniwiec!

Leniwiec punk – to brzmi jak totalna sprzeczność. Lenistwo to ostatnie, o co posądziłbyś kogoś, kto gra tak energiczną muzykę. Jednak ten jeleniogórski leniuch” sprawi, że nogi same poderwą Ci się do ostrego pogo. Dowiedz się, jakie były początki formacji Leniwiec i jak prezentuje się ich dorobek artystyczny!

Początki zespołu Leniwiec

Jeleniogórski Leniwiec to formacja, która w wyjątkowy sposób miesza ze sobą style muzyczne. Ich kawałki to misz-masz punka, reggae i ska z zauważalną domieszką instrumentów takich jak puzon, akordeon czy saksofon. Sam zespół powstał już w 1994 roku, ale ich debiutancki album trafił do słuchaczy ponad sześć lat później, bo dopiero w 2001.

Płyta „Z tarczą lub na tarczy” najwyraźniej spodobała się Owsiakowi, bo od razu zaprosił ich na swój legendarny Przystanek Woodstock. Jak można się spodziewać, był to ważny punkt na ich drodze do sukcesu, a kariera Leniwca zaczęła nabierać tempa. Artyści dość szybko dostali szansę na to, by zagrać dla większej publiczności – i nie zmarnowali jej. 

Leniwiec zagrał łącznie niemal 700 koncertów w dziewięciu krajach, stojąc na scenie ramię w ramię z największymi światowymi gwiazdami punka. Zespół miał okazję wystąpić m.in. w towarzystwie takim jak NVU, La Fracion, Oi Polloi czy Shelter.

Kolejne płyty „Uprzedzenia” i „Crazy Bros” pojawiły się kolejno w 2003 i 2004 roku. Po nich przyszedł czas na koncertowanie i docieranie ze swoją twórczością do kolejnych fanów. Przez następne cztery lata kapela nie uczestniczyła w żadnych głośniejszych projektach – a przynajmniej nie na tyle głośnych, by świat padł im do stóp.

Zmieniło się to w latach 2008 i 2009, gdy Leniwiec wraz z Farben Lehre, Tabu i Końcem Świata ruszył w słynną trasę Punky Reggae Live. Zaowocowało to ponad 50 wspólnymi koncertami na terenie naszego kraju. W 2008 roku ukazała się też ich kolejna płyta: „Reklamy na niebie”, która sprzedała się w całkiem imponującym nakładzie.

Kolejne koncerty i albumy

W 2011 formacja wypuściła kolejny krążek pt. Droga. Leniwiec nieźle zaskoczył nią swoich fanów, wprowadzając do swojej twórczości zupełnie nowe motywy muzyczne. Mieliśmy okazję usłyszeć m.in. kobiecy wokal, co było oryginalnym posunięciem nie tylko na skalę jednego zespołu, ale też całej polskiej sceny punka. Od teraz w ich kawałkach zaczęły się pojawiać też wstawki folkowe.

Szósta płyta „Rozpaczliwie wolny – Piosenki Edwarda Stachury” także była wyjątkowa. Artyści wzięli tam na warsztat wiersze tytułowego Edwarda Stachury. Sam pomysł nie był oryginalny, jednak Leniwiec ugryzł to z zupełnie innej strony niż jego poprzednicy.

Kapela jest aktywna przez cały czas – nie tylko muzycznie, ale i społecznie. Jedną z ich głośniejszych inicjatyw jest poparcie dla akcji „Wykop Rasizm Ze Stadionów”. Leniwiec ma wielu fanów nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Często koncertuje m.in. w Czechach i Niemczech, a nawet mają przyjaciół u naszych południowych sąsiadów.

Kto gra w Leniwcu? Dawny i obecny skład formacji

Leniwiec składa się z sześciorga utalentowanych muzyków:

  • wokalistka Karolina Mielniczyn;
  • wokalista i gitarzysta elektryczny Zbigniew „Mucha” Muczyński;
  • instrumentalista Paweł „Cyna” Nikiel;
  • gitarzysta Paweł „Rusek” Wrocławski;
  • gitarzysta basowy Wojciech „Winial” Wiktorski;
  • perkusista Jakub „Pepesza” Matusiak.

W przeszłości w zespole grali też: wokalista Agnieszka Szpargała, gitarzysta basowy Krzysztof „Krzychu” Herezo i perkusista Jarek „Okoń” Oczoś.

Dyskografia jeleniogórskiej kapeli

Od 1994 do dziś zespół Leniwiec nagrał sześć albumów:

  • Z tarczą lub na tarczy (2001);
  • Uprzedzenia (2003);
  • Crazy Bros – Houba hraje Leniwiec / Leniwiec gra Houbę (2004);
  • Reklamy na niebie (2008);
  • Droga (2011);
  • Rozpaczliwie wolny (2013);
  • Raj (2016).

Zespół zagrał wiele genialnych kawałków z pogranicza reggae i punk-rocka, a ich teledyski obejrzysz na YouTube.

Chcesz poznać więcej punkowych zespołów? Ciekawi Cię, jak rozwijał się polski rock na przestrzeni lat? Zapisz się do naszego newslettera i regularnie odwiedzaj naszego bloga!