Zespoły

KAT & Roman Kostrzewski – koncert charytatywny dla Romana Kostrzewskiego

Zespół KAT & Roman Kostrzewski – koncert charytatywny dla Romana Kostrzewskiego

Jesteś miłośnikiem muzyki metalowej, a do tego chciałbyś wspomóc uznanego muzyka w walce z chorobą? Już niedługo będziesz miał ku temu okazję. W niedzielę 12 września odbędzie się charytatywny koncert zespołu KAT i Roman Kostrzewski. Jego celem będzie zebranie funduszy na pomoc Romanowi Kostrzewskiemu. Artysta mierzy bowiem się z chorobą nowotworową.

Koncert – najważniejsze informacje

Koncert charytatywny „Do zobaczenia w Piekle” odbędzie się w niedzielę 12 września o godzinie 17:30 we wrocławskim Centrum Koncertowym A2. Choć organizatorem imprezy jest zespół Kat i Roman Kostrzewski, wystąpią na nim również inni czołowi artyści metalowi, tacy jak Titus, Ślimak [ACID DRINKERS], Peter [VADER] czy Nergal [BEHEMOTH]. Wśród grających zobaczymy także byłych członków oraz przyjaciół zespołu, między innymi Faziego. Dochód z wydarzenia zostanie w całości przeznaczony na pomoc Romanowi Kostrzewskiemu w walce z rakiem.

Na tę okazję przygotowaliśmy i wyprodukowaliśmy tematyczne koszulki Carton, które będzie można nabyć podczas koncertu. Wszystkie środki z ich sprzedaży przekazane będą na leczenie Romana Kostrzewskiego.

Roman Kostrzewski podczas Metalmania 2018 w Katowicach. Źródło: www.kat-rk.pl/

Kim jest Roman Kostrzewski?

Nazwisko to powinien znać każdy miłośnik muzyki metalowej, a w szczególności zespołu KAT. Roman Kostrzewski to w końcu jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów tego gatunku. Swoją karierę rozpoczął on w 1981 roku, kiedy to miał okazję poznać muzyków z grupy Kat. Kostrzewski szybko stał się częścią zespołu i zaczął występować jako wokalista na wielu koncertach oraz festiwalach w całej Polsce. W międzyczasie artysta założył również własny thrash metalowy zespół – Alkatraz. Obecnie jest on członkiem i jednocześnie jednym z założycieli grupy Kat i Roman Kostrzewski.

Utwory o mrocznym, okultystycznym charakterze to nie jedyne kontrowersyjne inicjatywy, z jakich znany jest Kostrzewski. Biblia Satanistyczna Antona Szandora LaVey’a, którą to muzyk miał okazję czytać jako lektor, również przysporzyła mu rozgłosu. Projekt ten wydano w formie albumu w 1995 roku, a w jego wykonaniu miał swój udział cały KAT. Zespół przygotował bowiem nie tylko czystą recytację, ale również klimatyczną ścieżkę dźwiękową. Do jej nagrania wykorzystano gitarę, organy oraz instrumenty klawiszowe. Płyty do dzisiaj można nabyć na internetowych serwisach aukcyjnych, a egzemplarze w dobrym stanie osiągają naprawdę wysokie kwoty.

Jak zapewne nietrudno się domyślić, ta inicjatywa nie przyniosła mu sympatii ze strony religijnych środowisk. Przeciwko zespołowi i samemu Kostrzewskiemu zaczęto nawet organizować protesty. Nie przeszkodziło to jednak muzykowi w drodze na szczyt.

Krótka historia zespołu KAT, legendy polskiego metalu

Trudno nie kojarzyć zespołu KAT – muzyka heavy i thrash metalowa na naszej rodzimej scenie w dużej mierze rozwinęła się właśnie dzięki niemu. To grupa muzyczna, która powstała na przełomie 1979 i 1980 roku w Katowicach i szybko zyskała rozgłos. Nazywano ją nawet jednym z członów tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu, do której należały również zespoły TSA i Turbo.

W tekstach grupy KAT przewijała się fascynacja okultyzmem i magicznymi praktykami, a także filozofią. Wówczas uznawano to za tematykę niewątpliwie kontrowersyjną. W latach 80. pojawiały się oskarżenia wobec członków zespołu o propagowanie satanizmu. W tym okresie jego częścią stał się również Roman Kostrzewski, który szybko stał się symbolem polskiego thrash metalu.

Pojawienie się Kostrzewskiego wyznaczyło zupełnie nowy kierunek dla grupy Kat. Zespół do tej pory koncentrował się na popularnym wówczas hard rocku. Odkąd jednak pojawił się w nim nowy wokalista, ich utwory zaczęły przybierać bardziej mroczny kształt. Dotyczyło to zarówno tekstów, jak i oprawy muzycznej. To właśnie wtedy Kat zaczął stawać się legendą, jaką znamy dzisiaj.

KAT & Roman Kostrzewski

Kat i Roman Kostrzewski w swojej obecnej formie powstał w 2004 roku. W zespole doszło wówczas do rozłamu, jaki nastąpił w wyniku odsunięcia Kostrzewskiego od funkcji wokalisty zespołu Kat. Wraz z perkusistą Ireneuszem Lothem założył on wówczas obecną grupę, która istnieje do dziś. Artyści podtrzymują jednak, że Kat i Roman Kostrzewski jest spadkobiercą osiągnięć swojego poprzednika.

To właśnie po założeniu tego zespołu powstało wiele dzieł, z których słynie Kostrzewski. Biblia Satanistyczna w formie oryginalnego słuchowiska czy legendarny już album „Biało-czarna” przypadają już na okres istnienia nowej grupy. Oprócz Kostrzewskiego i Lotha do grupy należeli również: Waldemar „Valdi” Moder i Piotr Radecki (gitarzyści), Michał Laksa (basista), Krzysztof „Pistolet” Pistelok (zastąpił Valdiego), Paweł „Bajtel” Pasek (gitarzysta, od 2009 roku zamiast Radeckiego), Jacek Nowak (nowy perkusista zastępujący Lotha, pracował przy albumie Popiór).

Zespół gra przede wszystkim muzykę thrash metalową, której to jest symbolem.

KAT – dyskografia

Zespół Kat i Roman Kostrzewski nagrał cztery albumy studyjne:

  • Biało-czarna (2011);
  • Buk – akustycznie (2014);
  • 666 (2015);
  • Popiór (2019).

Ponadto artyści wydali też dwa albumy wideo: Życie po życiu (2007) i LIVE 2019 (2020). Album Biało-czarnaotrzymał nagrodę Fryderyki 2012 w kategorii Album roku metal.

Koncert „Do zobaczenia w Piekle” jest niewątpliwie wyjątkowym wydarzeniem. To nie tylko okazja, by usłyszeć na żywo wiele gwiazd polskiego metalu – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Jest to także możliwość pomocy jednej z najbardziej ikonicznych postaci tego gatunku w Polsce. Już w niedzielę wybierz się do wrocławskiego Centrum Koncertowego A2 i przekonaj się sam!


Wywiad z Romanem Kostrzewskim  książka „Głos z ciemności”

Należysz do licznego grona fanów zespołu Kat i jego najbardziej rozpoznawalnego wokalisty? Być może zainteresuje Cię nowa książka, której głównym bohaterem jest właśnie Roman Kostrzewski. „Głos z ciemności” – bo tak brzmi jej tytuł – jest zapisem rozmowy muzyka z dziennikarzem Mateuszem Żyłą. Dzięki niej mamy okazję poznać ikonę Kata z zupełnie innej strony.

Dzieciństwo spędzone w domu dziecka, praca w górnictwie… Próżno szukać tych elementów historii w „diabelskiej” kreacji scenicznej, z jakiej znany jest Roman Kostrzewski. Książka ta odkrywa nowe karty jego życiorysu i pozwala prześledzić karierę muzyka od samego początku, doświadczając wszystkich jej najważniejszych momentów niemal na własnej skórze. 

Kostrzewski na łamach książki rozprawia się również z mitem, jakoby był on „satanistą”. Choć podkreśla, że jego radykalna postawa wynika w dużej mierze z trudnych przeżyć, mroczna charyzma sceniczna jest tylko formą pewnej konwencji. Wokalista KAT-a rzeczywiście nie jest chrześcijaninem, nie czci jednak diabła ani nawet nie wierzy w jego istnienie. 

„Głos z ciemności” to opowieść przedstawiająca ludzkie życie, która – podobnie jak ono – mieni się wieloma odcieniami. Znajdziemy tam wszystko: od mrocznych, przez dramatyczne, po zabawne fragmenty i anegdoty Romana Kostrzewskiego. Jest to doskonała pozycja nie tylko dla fanów Kata czy muzyki gitarowej. Przystępny język i pomysłowa konstrukcja tego dzieła sprawia, że broniłoby się ono nawet bez nazwiska znanego wokalisty na okładce.