Kim jest Krzysztof Skiba? Wodzirej czy wokalista zespołu Big Cyc?
Zespoły

Kim jest Krzysztof Skiba? Wodzirej czy wokalista zespołu Big Cyc?

Kto nie zna Krzysztofa Skiby, rockowego wokalisty zespołu Big Cyc? Tak, to ten facet, który nagrywał czołówkę do Świata Według Kiepskich. Udział w najsłynniejszym polskim serialu komediowym to jednak tylko ułamek twórczości tego gościa. Kim jest Skiba, gdzie zaczynał i jak wygląda jego dorobek artystyczny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Artysta wszechstronnie rozrywkowy. Życie i twórczość Krzysztofa Skiby

Krzysztof Skiba urodził się 7 lipca 1964 roku w jednym z gdańskich szpitali. Tam też zdał maturę, ale studia skończył już na Uniwersytecie Łódzkim, a konkretnie na Wydziale Teorii Literatury Teatru i Filmu. 

Skiba zaliczył pierwsze występy artystyczne już w wieku 10 lat – pozował jako model szkolny na Jarmarku Domikańskim. Cztery lata później stanął na czele swojego pierwszego kabaretu „Tapeta”. Przyszłego wokalistę zespołu Big Cyc ciągnęło jednak do pisania, dlatego jako szesnastolatek stworzył z kumplami pismo o nazwie Gilotyna. Pojawiały się tam jego felietony i artykuły satyryczne.

Czytaj też: Zespół BIG CYC. Skąd się wziął i co tworzy?

Na studiach artysta zaczął angażować się w polityczne inicjatywy. Był wówczas członkiem Pomarańczowej Alternatywy i organizował happeningi, które miały ośmieszyć władze komunistyczne w oczach ludzi. Ba, był nawet liderem łódzkiej filii tego ruchu. 

Jako student występował także w Teatrze Studenckim „Pstrąg-Grupa 80”, z którym jeździł nawet do Francji i Włoch. 

W marcu 1988 roku za jego sprawą powstał legendarny zespół Big Cyc, który miał być tylko żartem, a okazał się autostradą do kariery. Ironia i satyra wprost wylewały się z tekstów, a słuchacze chłonęli kolejne kawałki jak gąbka. Skiba oczywiście występował też w telewizji – jednym z jego bardziej rozpoznawalnych występów była czołówka serialu „Świat według Kiepskich”.

Skład Big Cyca jest stały od 1999 roku, a wiele piosenek zespołu cały czas króluje tracklistach. Są to m.in. Facet to świnia, Makumba czy Wielka miłość do babci klozetowej.

Rodzina Krzysztofa Skiby – kto mu towarzyszy?

Krzysztof Skiba jest synem Albiny i Franciszka Skibów. Matka pracowała jako architekt, a ojciec był marynarzem. Artysta ma także starszą siostrę Małgorzatę.

Muzyk nigdy nie zdradzał zbyt wiele na temat swojego małżeństwa. Wiadomo było jedynie, że jest szczęśliwym ojcem i mężem, a swoją żonę poznał jeszcze na studiach. Renata, bo tak jej na imię, wykłada łacinę i grekę na uniwersytecie.

To też warto wiedzieć: Dwie rocznice, jeden koncert. BIG CYC z okazji stanu wojennego i wolnych wyborów

W tegoroczną Wielkanoc pojawiło się sporo plotek na temat jego spraw rodzinnych. Wynikały one z faktu, Skiba pojawił się publicznie w towarzystwie tajemniczej brunetki o imieniu Karolina. To jednak temat dla portali plotkarskich – my uszanujemy jego prywatność.

Autobiografia łobuza – Skiba, czyli autor książki

Skiba opisał swoje życie w książce „Skiba Ciągle na Wolności. Autobiografia Łobuza”. Artysta opowiada tam nie tylko o swojej twórczości, ale także o wydarzeniach, które wpłynęły na to, jaką osobą jest dzisiaj. Nie zabrakło tam wspomnień z rodzinnego domu, a także opisu działalności konspiracyjnej i prześladowania przez Służby Bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś fanem Skiby lub ciekawi Cię, w jaki sposób doszedł do miejsca, w którym jest, koniecznie ją przeczytaj! Kup również koszulki zespołu Big Cyc, które znajdziesz w naszym cartonowym sklepie.

Ogarnij wszystkie produkty zespołu Big Cyc