Zespół COMA. Hipertrofia i inne albumy. Poznaj ich!
Zespoły

Zespół COMA. Hipertrofia i inne albumy. Poznaj ich!

Każdy, kto choć trochę orientuje się w polskiej scenie muzycznej, zgodzi się, że Coma to jeden z filarów rocka na naszym podwórku. Zaczęli grać już pod koniec ubiegłego wieku i od tego czasu – aż do dziś – na ich koncertach pod sceną gromadzą się prawdziwe tłumy. Dowiedz się więcej o zespole Coma!

Zespół Coma – krótka historia

Łódzki zespół rockowy Coma gra dla swoich fanów już od 1998 roku. To właśnie wtedy w Łodzi doszło do spotkania gitarzysty Dominika Witczaka i perkusisty Tomasza Stasiaka. Chłopaki znały się już wcześniej z innego zespołu – Ozoz. To jednak właśnie Coma miała stać się ich opus magnum.

Inni muzycy szybko podzielili upodobanie do zespołów o czteroliterowych nazwach. Do Witczaka i Stasiaka dołączyli basista Rafał Matuszak, wokalista Piotr Rogucki i gitarzysta Wojciech Grenda. Ten ostatni dość szybko wykolegował się z ekipy i w 2001 roku zastąpił go Marcin Kobza. 

Przez pięć lat od powstania ekipa nagrała kilka singli i zagrała w towarzystwie gwiazd takich jak Kazik, T.Love czy Sweet Noise. Jednak swój pierwszy poważny kontrakt podpisała dopiero w 2003 roku. Wtedy zainteresowała się nimi spora wytwórnia muzyczna BMG Poland. Jej środki i zasoby umożliwiły zespołowi rozpoczęcie prac nad swoją pierwszą płytą, czyli Pierwsze Wyjście z Mroku. 

Kolejne dwie dekady były dla chłopaków pasmem sukcesów. W 2004 zajęli pierwsze miejsca na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie, a do 2009 zdobyli pięć statuetek Fryderyka – cztery w kategorii Album Roku – Rock i jedną za bycie Zespołem roku. Ich muzykę doceniła też woodstockowa publiczność, która wręczyła im Złotego Bączka. 

Coma aż przez 5 miesięcy trzymała się na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Łódź – żadna łódzka kapela rockowa nigdy nie osiągnęła podobnego sukcesu.

W 2019 roku, po ponad dwóch dekadach nieprzerwanego koncertowania i wydawania płyt, ekipa zawiesiła działalność. Fani mogli dowiedzieć się tego przez konta twórców na social mediach. Zwieńczeniem ich kariery był singiel i ostatnia trasa koncertowa „Game Over”, po której muzycy już na stałe zeszli ze sceny.

Czy na zawsze? Pod nazwą Coma – być może.

Kashell – nowa Coma z Abradabem

W 2021 roku ekipa zapowiedziała jednak wielki powrót, tym razem pod nazwą Kashell. Staremu składowi towarzyszyć będzie raper Abradab – prawdziwa legenda hip-hopowego środowiska i jeden z założycieli zespołu Kaliber 44.

We wrześniu zeszłego roku wrzucili na YouTube’a singiel „Chłopak”, który szybko przypomniał zapominalskim, kto rządzi na scenie. Kashell cały czas koncertuje – najbliższe wydarzenia w Polsce z nimi w roli głównej odbędą się już pod koniec marca. Wybierasz się?

Rogucki – wokalista zespołu Coma

Przez te wszystkie lata skład zespołu wielokrotnie się zmieniał – w 2008 roku odszedł nawet jeden z założycieli, Tomasz Stasiak. Obecnie grupa liczy sześć osób i nie zapowiada się, by najbliższym czasie miało się to zmienić. Chociaż kto wie…Na pierwszy plan wysuwa się główny wokalista grupy, czyli Rogucki. Muzyk ten urodził się 5 maja w 1978 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Poza działalnością zespołu Coma odniósł też sporo sukcesów jako artysta solowy, wydając m.in. krążek „Loki – wizja dźwięku”.

Rogucki zaczynał od śpiewania na festiwalach, które wygrywał raz za razem. Przez ten czas zgarnął wiele nagród, jednak punktem zwrotnym było dla niego wyróżnienie Grand Prix, które zdobył 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Hipertrofia czy Pierwsze wyjście z mroku? Dyskografia zespołu Coma

Panowie z Coma nagrali siedem polskojęzycznych albumów studyjnych, które do dzisiaj potrafią osiągać zawrotne ceny na aukcjach internetowych. Są to:

  • Pierwsze wyjście z mroku (2004);
  • Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków (2006);
  • Hipertrofia (2008);
  • bez tytułu (tzw. „Czerwony album”) (2011);
  • 2005 YU55 (2016);
  • Metal Ballads vol. 1 (2017);
  • Sen o 7 szklankach (2019). 

Ekipa wypuściła też dwa krążki po angielsku: Excess i Don’t Set Your Dogs On Me.

Kup koszulki Coma na carton.pl!

Należysz do szerokiego grona fanów tej kapeli? Możesz to wyrazić, sprawiając sobie koszulkę zespołu Coma! Artyści, których grafiki znajdziesz na naszych t-shirtach, otrzymują część zysków z każdego sprzedanego egzemplarza.

Produkujemy nasze ciuchy w polskich fabrykach, ze 100% naturalnej bawełny. Dla Ciebie to nie tylko gwarancja jakości, ale także pewność, że wspierasz polski kapitał.

Przejdź do oferty naszego sklepu i zamów koszulkę Coma online!

Ogarnij wszystkie produkty tego zespołu