Znasz Coat of Arms? Poznaj historię zespołu Sabaton – prawdziwego szwedzkiego czołgu
Brak kategorii

Znasz Coat of Arms? Poznaj historię zespołu Sabaton – prawdziwego szwedzkiego czołgu

Kto nie kojarzy Sabatonu? Po kawałki takie jak „40:1” czy „Uprising” sięgają nawet ci, którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z ostrymi brzmieniami. Utwory ku czci polskim bohaterom to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Sabaton? Kiedy powstał ten jedyny w swoim rodzaju heavymetalowy zespół ze Szwecji i jaki jest jego dorobek? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu!

Historia zespołu Sabaton i jego muzyków

Założony w 1999 roku w szwedzkim mieście Falun Sabaton stał się jednym z najbardziej znanych zespołów na scenie ciężkich metalowych brzmień. Za sprawą oryginalnego stylu wojennego heavy metalu, na którym oparł całą swoją estetykę i teksty, zdobył sobie fanów na całym świecie. Chłopaki najpierw chcieli stworzyć kapelę deathmetalową, jednak ostatecznie ugryźli temat z innej strony i zdecydowali się na power metal.

W pierwszym składzie Sabatona znaleźli się: Daniel Mullback, Rikard Sundén i Pär Sundströma. Niedługo dołączyli do nich Oskar Montelius i Joakim Brodén.

Sabaton po raz pierwszy na żywo zagrał w grudniu 1999 roku, w Muzeum Dalarnas w Falun. Swoje pierwsze kawałki nagrali w studiu The Abyss i z tym dobytkiem zaczęli szukać wytwórni płytowej. Na tamtym etapie działania zespołu okazało się to całkiem problematyczne. Ostatecznie jednak artyści podpisali kontrakt z włoską wytwórnią Underground Symphony.

W 2001 Sabaton wydał „Fist for Fight” – kompilację wszystkich swoich dotychczasowych kawałków. Ekipa nie spoczęła na laurach i już rok później zabrała się za nagrywanie kolejnego krążka. Czekała na nich jednak paskudna niespodzianka – dotychczasowa wytwórnia nie chciała ich już promować. Doprowadziło to do zerwania kontraktu.

Primo Victoria – debiutancki album Sabatonu

Już cztery lata później pojawił się pierwszy oficjalny album studyjny zespołu – „Primo Victoria”. Tutaj też kapela po raz pierwszy pokazała swój sznyt, czyli teksty i brzmienia oparte na historycznych wydarzeniach wojennych. Chłopaki z Sabatonu nie miały już podpisanego kontraktu z żadną wytwórnią, dlatego postanowiły wyprodukować album na własną rękę.

„Primo Victoria” osiągnęła na tyle duży sukces, że wokół Sabatonu zaraz zakręciło się kilka międzynarodowych wytwórni. Ostatecznie grupa podpisała kontrakt z Black Lodge Records, szwedzkim wydawcą muzycznych albumów.

Potem Sabaton wydawał już album niemal co roku. W międzyczasie zaliczyli też wiele tras koncertowych, a jedna z nich zawiodła ich nawet do Polski. W 2013 roku członkowie zespołu spotkali się z ministrem MON Tomaszem Siemioniakiem, który wręczył im pamiątki z pobytu w naszym kraju. Rok wcześniej jednak stanęli przed sporym kryzysem – w wyniku rozłamu spora część ekipy odeszła w swoją stronę. Skład uzupełnili jednak zupełnie nowi artyści, a Sabaton szybko wrócił na szczyt.

Kto nagrał Coat of Arms? Skład Sabatonu

Przez Sabaton przewinęło się wielu muzyków takich jak perkusista Robban Bäck oraz gitarzyści Christoffer Rörland i Thobbe Englund, Joakim Brodén i Pär Sundström. Dziś w ekipie pozostała jedynie ostatnia dwójka i Rörland – reszta rozeszła się w swoją stronę.

Obecna drużyna Sabatonu prezentuje się następująco:

 • Joakim Brodén – wokalista;
 • Pär Sundström – gitarzysta;
 • Christoffer Rörland – gitarzysta;
 • Hannes Van Dahl – perkusista;
 • Tommy Johansson – gitarzysta.

Przy jednym z ich najgłośniejszych albumów – Coat of Arms – pracowali: wokalista Joakim Brodén, gitarzyści Rikard Sundén, Pär Sundström i Oskar Montelius, perkusista Daniel Mullback oraz klawiszowiec Daniel Mÿhr.

The Great War, Attero Dominatus czy The Art of War? Dyskografia Sabatonu

W przez cały okres swojej kariery zespół wydał 10 solidnych albumów studyjnych:

 • Primo Victoria (2005);
 • Attero Dominatus (2006);
 • Metalizer (2007);
 • The Art of War (2008);
 • Coat of Arms (2010);
 • Carolus Rex (2012);
 • Heroes (2014);
 • The Last Stand (2016);
 • The Great War (2019);
 • The War to End All Wars (2022).

Każdy z nich miał swój niepowtarzalny styl, ale wszystkie nawiązywały do historycznej wojennej zawieruchy. Niektóre nawet zostały zatytułowane na ich cześć (np. The Great War). Ich nowy album wydało znane niemieckie studio Nuclear Blast Records.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat gwiazd metalu i rocka? Zastanawiasz się, kiedy odbędzie się najbliższy tour po Polsce lub Europie? Śledź naszego bloga i zapisz się do newslettera – regularnie udostępniamy tam newsy, informacje i ciekawostki o polskiej scenie muzyki gitarowej. Bądź zawsze na bieżąco!

Ogarnij sklep SABATON!