Zespół Vader – gratka dla każdego fana metalu. Kto zastąpił poprzedniego perkusistę?
Zespoły

Zespół Vader – gratka dla każdego fana metalu. Kto zastąpił poprzedniego perkusistę?

Polski Slayer – mówi to panu coś? Olszyńska grupa Vader wyznaczyła wiele trendów w polskim thrash i death metalu. Jeśli należysz do miłośników cięższych brzmień, nie mogłeś nie natrafić na któryś z ich słynnych kawałków. Kiedy powstał zespół Vader? Jak prezentuje się jego skład? Jakim dorobkiem artystycznym może się pochwalić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Historia i członkowie zespołu Vader. Kim jest wokalista?

Tak zwany „polski Slayer” narodził się w 1983 roku w Olsztynie. Ojcami założycielami grupy byli Piotr Wiwczarek (Peter – basista i gitarzysta) oraz grający na gitarze Vika, czyli Zbigniew Wróblewski. Jak to często bywało w przypadku zespołów rockowo-metalowych z lat 80., już na samym początku działalności Vadera skład wymieniał się kilkukrotnie.

Do 1989 roku Vader nie robił zbyt dużego szumu na polskiej scenie muzycznej. Nie tylko rzadko koncertowali, ale nie nagrali nawet żadnej konkretnej płyty. Ich dorobek studyjny z czasów komuny ograniczył się do jednej kasety „Live In Dacay”. Trafiło na nią kilka nagrań z koncertu w auli Uniwersytetu Warmińskiego.

Jednym z głośniejszych występów zespołu w tych latach był koncert na pierwszej Metalmanii w 1986 roku – to właśnie tam ochrzczono go wspomnianym już polskim Slayerem. Oprócz Viki i Petera na scenie gościli wówczas: Czarny (Robert Czarneta), Belial (Grzegorz Jackowski) i Astaroth (Robert Struczewski). Ksywy tak klimatyczne i mroczne, jak cała twórczość Vadera.

To jednak był dopiero początek Vadera. W 1989 roku skład zespołu mocno się przetasował – delikatnie mówiąc. Ze starej ekipy został tylko Peter, a cała reszta poszła w swoją stronę. Wiwczarek przejął wówczas rolę frontmana i wokalisty, a pozostałe stanowiska uzupełnili zupełnie nowi metalowi artyści. Na początku do Vadera dołączył basista Docent, czyli Krzysztof Raczkowski. W tym duecie powstała kaseta demo – „Necrolust”.

Prawdziwy przełom dla Vadera

Album odniósł niezły sukces, ale nie było to jeszcze opus magnum tego zespołu. Ich największy sukces miał nadejść chwilę później, gdy ekipę zasilił basista Jacek Kalisz – Jackie. Nowopowstałe trio wypuściło kolejną kasetę „Morbid Reich”.

Kwestiami technicznymi i sprzedażowymi albumu zajęło się wydawnictwo Carnage Records. Jej szef, Mariusz Kmiołek, już na stałe zagrzał stołek menadżera zespołu i to właśnie jemu przypisuje się dziś część sukcesu Vadera. Dlaczego? To właśnie „Morbid Reich” było dla Vadera tym, czym „Thriller” dla Michaela Jacksona – przełomem. Nazwano ją nawet najlepiej sprzedającym się demem w historii światowego death metalu.

Po „Morbid Reich” przed polskim Slayerem otworzyło się wiele nowych drzwi. O możliwość podpisania kontraktu z Vaderem walczyło wiele dużych wytwórni zajmujących się muzyką metalową. Ostatecznie zespół zdecydował się nawiązać współpracę z Earache Records. To właśnie z nimi kolejny album, tym razem w formie płyty – „The Ultimate Incarnation”. Wtedy też do Vadera dołączył gitarzysta China, tj. Jarek Łabieniec.

Flagowym kawałkiem tego albumu stał się „Dark Age” ze swoim słynnym teledyskiem, który jako pierwszy w Polsce leciał na MTV. I to dość często.

Gdy Vader zdobył już nieco rozgłosu, zaczął wyjeżdżać w poważne trasy koncertowe. W 1993 roku wspólnie z Grave i Bolt Thrower ruszył po Europie Zachodniej. Zaledwie kilka miesięcy później zrobił to samo, tylko w Ameryce Północnej, w towarzystwie Dismember i Deicide. W tym samym roku Vader wspólnie z Proletaryatem zrobił pierwszą w historii polskiej muzyki trasę metalowo-punkrockową.

Dalsza hsitoria Vadera rysowała się podobnie: głośne płyty, koncertowanie po całym świecie, ogólnie rzecz biorąc – pasmo sukcesów. W 2008 roku zespół obchodził swoje 25-lecie, z okazji którego wyruszyli w trasę po całej Europie.

Wiwczarek i spółka grają do dziś, udowadniając wszystkim, że jako artyści nie zestarzeli się ani trochę.

Dyskografia Vadera – spis treści

W trakcie swojej kariery Vader nagrał 12 poważnych death metalowych albumów, z czego dwa na kasetach:

 • The Ultimate Incantation (1992);
 • De Profundis (1995);
 • Black to the Blind (1997);
 • Litany (2000);
 • Revelations (2002);
 • The Beast (2004);
 • Impressions in Blood (2006);
 • Necropolis (2009);
 • Welcome to the Morbid Reich (2011);
 • Tibi et Igni (2014);
 • The Empire (2016);
 • Solitude In Madness (2020).

Zdobyli za nie wiele nagród, w tym m.in. „Album roku” na Plebiscycie Metal Hammer 2022, za płytę Revelations.

Bądź na bieżąco z ciekawostkami o muzykach!

Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat popularnych formacji muzycznych? Śledź naszego bloga i zapisz się na newsletter! Regularnie wstawiamy tu informacje o artystach grających wszystko od heavy metalu po klimaty punk rockowe. Jeśli chcesz wesprzeć Vadera, sprawdź ofertę naszego sklepu – mamy na stanie doskonałej jakości koszulki z motywem tego zespołu!

Ogarnij sklep VADER!