Muzyka rockowa w Polsce i na świecie. Poznaj wykonawców i gatunki rock and rolla!
Ciuchy

Muzyka rockowa w Polsce i na świecie. Poznaj wykonawców i gatunki rock and rolla!

Muzyka rockowa – czy też rock and roll – to styl muzyczny, który zrobił furorę zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Pierwsze podrygi tego gatunku można było zauważyć już w latach 40. XX wieku. Jak jaką drogę przeszedł rock przez te wszystkie dziesięciolecia i gdzie jest dzisiaj? Dowiedz się więcej o rockowych brzmieniach!

Czym właściwie jest rock?

Dobre pytanie, na które nie da się odpowiedzieć. Rock to wyjątkowo popularny i różnorodny gatunek muzyczny, przez co trudno go jednoznacznie zdefiniować. Dwie kapele mogą twierdzić, że grają muzykę rockową, a brzmienia ich utworów będą na zupełnie przeciwległych biegunach. Tak czy siak, podobnie jak wiele innych gatunków, rock powstał jako środek pozwalający na swobodne wyrażanie siebie. Odbiorcami pierwszych zespołów byli często młodzi ludzie, którym specjalnie się nie przelewało.

Sprawdź też: Czy w sklepie carton.pl są koszulki rock metal? Męskie, jak i damskie? Są i to jakie!

Zespoły rockowe zazwyczaj składają się z wokalisty, gitarzysty, basisty i perkusisty. Jako że często angażują się one w energiczne i skoczne występy, utalentowany i charyzmatyczny frontman jest na wagę złota. Ten ostatni często pełni funkcję zarówno wokalisty, jak i gitarzysty. 

Wokal, gitara, bas i perkusja – te cztery instrumenty łączą zdecydowaną większość rockowych przebojów. Jednak skąd się to wszystko wzięło? Przekonaj się sam!

Jak to się wszystko zaczęło? Historia muzyki rockowej

Historia rocka zawsze była skomplikowana i często ewoluował on w nieprzewidywalnych kierunkach. Od czasów pojawienia się tego gatunku w latach 40. XX wieku nieustannie odkrywał się on na nowo. Jeśli jednak przyjrzysz się bliżej ewolucji rocka, zobaczysz, jak różne style i wpływy kulturowe ukształtowały jego rozwój na przestrzeni lat.

Początki rock and rolla sięgają końca lat czterdziestych. To wtedy popularne style takie jak country i blues zaczęły ewoluować, w efekcie czego powstało zupełnie nowe brzmienie. Świeży gatunek muzyczny czerpał wiele od swoich poprzedników, ale wyróżniał się obecnością elektrycznej gitary i miarowym rytmem perkusji.

Rockowi pionierzy mocno opierali się na klasycznych zagraniach bluesowych – do takich artystów należał m.in. Chuck Berry. Sam rock rzucał bezczelne wyzwanie „bezpiecznej” muzyce pop, agresywnie poruszając wątek wolności seksualnej, co wtedy było nie do pomyślenia.

To też warto wiedzieć: Jaka powinna być gramatura koszulki, aby czuć się wygodnie?

Spadkobiercami wizji Berry’ego byli m.in. znani wszystkim Rolling Stones. W ich tekstach dominował seks i inne atrybuty młodzieńczego buntu, które budziły wokół nich niemałe kontrowersje. Wówczas rockiem zaczęli interesować się także artyści, którzy do tej pory tworzyli głównie jazz.

Jak ewoluował rock?

W latach 70. rock stał się dominującym gatunkiem muzyki popularnej, a nowe zespoły mocno inspirowały się swoimi legendarnymi poprzednikami. Do najsłynniejszych kapel tamtych lat zalicza się m.in. Led Zeppelin, który nadał rockowy cięższego tonu. To właśnie na ich twórczości wyrosły potem podgatunki takie jak hard rock czy nawet heavy metal. Protoplastą tego ostatniego był jednak oczywiście Black Sabbath.

Mniej więcej w tym samym czasie na scenę wkroczył Pink Floyd, który dodał swoim brzmieniom nieco bardziej psychodelicznego charakteru. Zespół postawił na bardziej złożone aranżacje i albumy koncepcyjne, które kręciły się wokół jednego motywu. Wielu uważa, że to właśnie płyta „Dark Side of the Moon” stał się podstawą dla rozwoju progresywnego rocka.

Pod koniec lat 70. pierwsze skrzypce na scenie zaczęli grać m.in. brytyjski Sex Pistols i The Clash. Rock przeszedł kolejną rewolucję i wrócił do swoich korzeni: głośnych gitar elektrycznych, agresywnego wokalu i buntowniczego nastawienia. Tak narodził się punk.

Lata 80. okazały się kryzysem dla mainstreamowego rocka. Gatunek tracił swój komercyjny rozpęd i niektórzy uważali, że jego pięć minut już przeminęło. Nie przeszkadzało to jednak rozwijać się kapelom takim jak Depeche Mode, które przyczyniły się do stworzenia nowej fali rocka.

To też CARTONowe: 5 najlepszych wzorów koszulek Pidżamy Porno

W efekcie powstał rock alternatywny – gatunek, który zaczął wyprzedzać swój pierwowzór. Uczeń, który przerósł mistrza umocnił swoją pozycję kulturową na przełomie lat 80. i 90, a ostatecznie zasiadł na tronie w 1991 roku, gdy Nirvana nagrała swoje „Nevermind”.

Sielanka jednak nie miała trwać wiecznie. Z czasem rock alternatywny też nieco przymarł, a gwoździem do trumny było samobójstwo Kurta Cobaina, frontmana Nirvany. To jednak przygotowało grunt pod powrót pierwotnego rocka, który wkroczył z impetem w XXI wiek.

Klasyka rocka wróciła do łask.

Rozwój gatunku muzycznego w Polsce

Choć polscy rockowcy mocno inspirowali się zagranicznymi kapelami, u nas gatunek ten rozwijał się jakby odrębnie. Pierwszy rockowy zespół, Rhytm and Blues, powstał na przełomie lat 50. i 60. To był też złoty okres dla solistów, czego dowodem jest choćby popularność, jaką cieszył się Czesław Niemen.

Rhytm and Blues ostatecznie się rozpadł, a na jego miejsce wskoczył zespół Czerwono-Czarni. To był czas ich nieustannej rywalizacji z inną kapelą – Niebiesko-Czarnymi.

Polskiego rocka ukształtował także koncert The Rolling Stones w Warszawie, a nawet powstanie Polskiego Radia Programu 3.

W latach 70. i 80. na scenie pojawiły się dobrze znane nam dziś zespoły takie jak Kombi, Perfect czy Maanam. Niedługo po nich na scenę wkroczyli m.in. panowie z Budki Suflera czy Lady Punk. W Polsce panował wtedy komunizm, przez co muzycy nie mogli sobie pozwalać na zbyt odważne teksty – przynajmniej oficjalnie, bo często po prostu korzystali z pomysłowych metafor.

Choć w demokratycznej Polsce boom na rocka jakby nieco przygasł, fanów tej muzyki nadal nie sposób zliczyć, a na koncertach pojawiają się prawdziwe tłumy.

Najważniejsze albumy rockowe wszech czasów

Nie sposób zliczyć zespołów i albumów rockowych, które pojawiły się na scenie przez ostatnie 80 lat. Jest jednak kilka albumów, które zrewolucjonizowały ten rodzaj muzyki lub wprowadziły kultowe utwory, które do dziś uznaje się za legendę. Za takie płyty można uznać m.in.:

  • Are You Experienced? – The Jimi Hendrix Experience (1967);
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – The Beatles (1967);
  • Led Zeppelin IV – Led Zeppelin (1971);
  • Exile on Main St. – The Rolling Stones (1972);
  • Dark Side of the Moon – Pink Floyd (1973);
  • London Calling – The Clash (1979);
  • The Joshua Tree – U2 (1987);
  • OK Computer – Radiohead (1997).

Chcesz dowiedzieć się więcej o muzyce rockowej? Śledź naszego bloga i zapisz się do newslettera, by zawsze być na bieżąco!

Ogarnij nasze koszulki rockowe!