Ciuchy

Jaka powinna być gramatura koszulki, aby czuć się wygodnie?

Oceniając jakość koszulki zazwyczaj bierzemy pod uwagę tylko te oczywiste elementy takie jak dopasowanie, kolor i jakość materiału. A co z wagą t-shirtu – czy ona także ma znaczenie? Lekkie koszulki mogą być wygodniejsze, cięższe z kolei cechują się większą trwałością. Jaka gramatura koszulki jest odpowiednia? Sprawdźmy to!

Gramatura koszulek ma znaczenie!

Do czego potrzebna nam znajomość gramatury T-shirtów i czy ma ona przełożenie na ich jakość? I tak i nie. Wiele zależy tu bowiem od samej koszulki. Gramatura 220g/m² charakteryzuje się nieco innymi właściwościami niż np. 140 g/m². Czasem można spotkać się z opinią, że gramatura jest tym samym, co waga. Nic bardziej mylnego! Miara ta określa właściwie tylko to, jak gruby jest materiał, z którego wykonano T-shirt. 

W branży tekstylnej gramatura zazwyczaj odnosi się do wagi jednego metra kwadratowego tkaniny. W zależności od producenta mogą występować tu pewne różnice. Jednak nabywcy T-shirtów i innych detalicznych ubrań często opierają się właśnie na wadze w opisach produktów, by określić, który przedmiot odpowiadałby ich potrzebom.

Wtedy jednak pojawia się pytanie – jaka gramatura koszulki będzie odpowiednia?

carton.pl i masz pewność, że kupujesz wysoką jakość

Dobra gramatura koszulki, czyli jaka?

Większość bawełnianych T-shirtów „waży” od wspomnianych 140 do 220g/m². Dlaczego to właśnie ten zakres najczęściej bierze się pod uwagę? Lżejsze tkaniny często nie spełniają wymogów, jeśli chodzi o wytrzymałość. Czasem wykorzystuje się je do produkcji jednorazowych koszulek… Ale niby kto nosi jednorazowe koszulki? Cienkie materiały tekstylne o wiele lepiej sprawdzają się w niektórych typach damskiej odzieży niż przy szyciu T-shirtów.  

Jeśli zaś wiesz, że Twoja koszulka będzie zużywać się w wyjątkowo szybkim tempie – np. jako element munduru czy stroju roboczego – lepiej sprawdzą się grubsze i cięższe materiały, o gramaturze 220g/m² lub wyższej. Na dłuższą metę trudno jednak nazwać je wygodnymi. 

Jaka zatem będzie dobra gramatura koszulki? Za złoty środek uważa się wagę 180g/m², która gwarantuje zarówno wygodę, jak i odpowiednią wytrzymałość. 

T-shirty muszą mieć odpowiednią wagę, aby dobrze znosić proces nadruku. Zazwyczaj pochodzą one z magazynów i od dostawców, którzy rozumieją, jakie będzie ich późniejsze zastosowanie i na tej podstawie dobierają materiał. Dystrybutor produktów promocyjnych może pomóc w doborze odpowiedniej koszulki.

Zobacz też: Zalety koszulek zespołowych drukowanych metodą sitową

Kolejną istotną kwestią jest koszt T-shirtów. Ogólnie rzecz biorąc, im większa gramatura, tym wyższa cena. Zwróć też uwagę na fakt, że wysyłka cięższych koszulek także może kosztować więcej.

Jaka gramatura koszulki jest odpowiednia?

Gramatura koszulek jest czymś, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chcesz czuć się komfortowo przez cały sezon. Pokażemy Ci, czym różnią się od siebie poszczególne T-shirty i na jaki warto się zdecydować. 

Lekkie koszulki

Ostatnie, czego potrzebujesz latem, to gruby i duszący T-shirt, który nie przepuszcza powietrza. Tkanina o mniejszej gramaturze zapewni Ci wentylację w intensywnym upale, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu poceniu się. 

W sezonie letnim warto postawić na koszulki wykonane z lekkiej i oddychającej tkaniny, np. naturalnej bawełny. 

T-shirty o dużej gramaturze

Chociaż lato jest tradycyjnym sezonem koszulek, nie oznacza to, że T-shirtów nie mogą być noszone też w zimie. Jeśli jednak zamierzasz wypróbować koszulkę w chłodniejszych warunkach, będziesz potrzebować takiej, którą zaprojektowano specjalnie do tego celu. 

T-shirty o dużej gramaturze wykonane są z grubszej tkaniny. Dzięki temu zatrzymują więcej ciepła, gdy temperatura spada, a także są ogólnie bardziej wytrzymałe.

Czynnikiem, o którym powinieneś pamiętać w przypadku grubych koszulek, jest oddychalność materiałów. Wybierz ubrania wykonane z przewiewnego, naturalnego tworzywa i unikaj niewygodnych mieszanek syntetycznych, które mogą podrażniać skórę i powodować nadmierne pocenie się.

Koszulki na cały rok

Całoroczne T-shirty są najbardziej uniwersalne. W ekstremalnych sytuacjach może brakować im niektórych zalet cienkich i grubych koszulek, ale za to sprawdzają się dobrze w większości warunków. Z powodzeniem możesz ubrać je zarówno latem, jak i zimą. 

To też musisz wiedzieć: Muzyka rockowa w Polsce i na świecie. Poznaj wykonawców i gatunki rock and rolla!

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów T-shirtów, ważna jest gramatura. Dobre jakościowo koszulki powinny mieć od 160 do 200g/m². Kluczową rolę odgrywa tu materiał – zawsze wybieraj naturalną, wysokiej jakości bawełnę. Za wszelką cenę unikaj zaś tanich zamienników i badziewnych tworzyw sztucznych. 

Potrzebujesz wszechstronnej koszulki? Sklep carton.pl ma coś dla Ciebie!

Szukasz swojej idealnej koszulki? Nasz sklep ma dla Ciebie coś specjalnego – koszulki z naturalnej bawełny o uniwersalnej gramaturze 180g/m²! Możesz liczyć nie tylko na wysokiej jakości materiał, ale także na staranny proces produkcji w polskiej fabryce. Gwarancją jakości jest serce, które wkładamy w nasze produkty. Przejdź do oferty carton.pl i zamów dobre jakościowo koszulki, które będą towarzyszyć Ci przez wiele sezonów – niezależnie od warunków!

koszulki polskich i zagranicznych zespołów