Najciekawsze miejsca związane z historią rocka
Festiwale

Najciekawsze miejsca związane z historią rocka

W świecie muzyki rockowej istnieją miejsca, które zasługują na szczególne wyróżnienie ze względu na swoją niezaprzeczalną rolę w kształtowaniu tego niezwykłego gatunku. Wyjątkowe historie i anegdoty związane z tymi miejscami przyciągają zarówno miłośników rocka, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym bogatym muzycznym uniwersum. Sprawdź, gdzie czas się zatrzymał, a wspomnienia toczą się własnym kołem.

Sun Studio, czyli kolebka rock and rolla

Jeśli chcesz poznać dokładnie miejsca, które związane są z historią rocka, to nie możesz pominąć Sun studio. To wyjątkowe miejsce zostało założone w 1950 roku przez Sama Phillipsa w Memphis. To tutaj Elvis Presley nagrał swoje pierwsze piosenki, a także Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison, Carl Perkins i inni muzycy. W Sun Studio odbyły się też słynne nagrania z udziałem “Million Dollar Quartet” w 1956 roku. Wizyta w Sun Studio pozostaje niezapomnianym wspomnieniem na lata. Wybierając się tam, nie da się nie poczuć atmosfery lat 50. 

Wróćmy jednak na chwilę do samego Elvisa. W 1953 roku 18-letni Elvis Presley wszedł do Sun Studio, aby nagrać płytę z piosenką dla swojej matki. Phillips zauważył jego talent i zaprosił go do współpracy. Rok później Elvis nagrał swoje pierwsze single, w tym “That’s All Right” i “Blue Moon of Kentucky”. Wkrótce potem zyskał sławę jako “król rock and rolla”. W Sun Studio Elvis Presley nagrał także inne przeboje, takie jak “Good Rockin’ Tonight” czy “Mystery Train”.

The Cavern Club – miejsce początku The Beatles 

Sun Studio to jedno z wielu miejsc, które zainteresują fanów rocka. W Europie również znajdziesz magiczne kluby, studia muzyczne czy muzea. Dobrym przykładem będzie The Cavern Club, czyli klub muzyczny w Liverpoolu, który przeszedł do historii jako miejsce, gdzie występował zespół The Beatles na początku swojej kariery. 

W latach 60. klub ten stał się centrum Merseybeat, nurtu muzycznego łączącego rock and roll z rhythm and blues. Oprócz The Beatles, w The Cavern Club występowały także inne legendy, takie jak The Rolling Stones, The Who czy The Kinks. Klub ten wciąż istnieje i przyciąga miłośników muzyki z całego świata.

Świątynia legend – Rock and Roll Hall of Fame 

Na tej liście nie mogłoby zabraknąć Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland, Ohio. To wyjątkowe miejsce jest niczym innym jak muzeum, które zostało poświęcone historii i wpływowi rocka na kulturę światową. Zostało założone w 1983 roku, a wśród jego eksponatów znajdują się instrumenty, stroje sceniczne, rękopisy tekstów piosenek oraz nagrania słynnych artystów. Pomysłodawcą całego projektu jest Ahmet Ertegun – założyciel Atlantic Records.

100 Club – punk rockowy Londyn

Jeden klub to dla Ciebie stanowczo za mało? W takim razie sprawdź propozycję prosto z serca Anglii, czyli 100 Club. Został on założony w 1942 roku w Londynie i uważany jest za jedno z najstarszych miejsc na londyńskiej scenie muzycznej. Klub ten stał się słynny w latach 70. jako centrum brytyjskiej sceny punk rockowej, gdzie występowali m.in. Sex Pistols, The Clash, Siouxsie and the Banshees oraz Buzzcocks. Klub 100 Club wciąż funkcjonuje jako miejsce koncertów i imprez muzycznych, oferując różnorodność gatunków i wydarzeń.

Hotel Chelsea – artystyczny azyl dla gwiazd rocka

Hotel Chelsea w Nowym Jorku to nie tylko hotel, ale także ważne miejsce związane z historią rocka. W latach 60. i 70. hotel ten był domem dla wielu znanych muzyków, takich jak Bob Dylan, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Patti Smith czy Sid Vicious z Sex Pistols. Hotel Chelsea to także miejsce, gdzie Dylan napisał “Sad-Eyed Lady of the Lowlands”, a Leonard Cohen spotkał Janis Joplin. Dziś hotel jest w trakcie renowacji, ale jego bogata historia wciąż przyciąga turystów i miłośników muzyki.

Zobacz nasze koszulki rockowe. Idealne na muzyczne festiwale!

Powiązane artykuły:

5 największych festiwali rockowych na świecie, na które warto pojechać

Jakie są największe i najlepsze festiwale muzyczne w Polsce? Na które warto się wybrać w 2023 roku?

Jarocin Festiwal 2023, czyli m.in. Tomek Lipiński i Voo Voo. Gdzie kupić bilety?