Pierwszy festiwal muzyczny? Sprawdź, jak się przygotować!
Festiwale

Pierwszy festiwal muzyczny? Sprawdź, jak się przygotować!

Już niedługo rozpocznie się sezon festiwali muzycznych. Lato pełne jest możliwości dla fanów mocnych, jak i tych łagodniejszych brzmień. Zanim jednak wyruszysz na swój pierwszy festiwal, zobacz, co warto zabrać ze sobą i jakich zasad przestrzegać. Niezależnie, czy Twoim pierwszym celem jest Open’er, Woodstock czy OFF Festival przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, które nie tylko pomogą Ci odnaleźć się w nowym miejscu, ale również sprawią, że zabawa na długo zostanie w Twojej pamięci. 

Organizacja podróży na pierwszy festiwal 

Pewnie kilka razy w Twojej głowie pojawiła się myśl, aby zrobić coś spontanicznego i wybrać się, na przykład na Przystanek Woodstock bez dodatkowego przygotowania – nocleg załatwi się na miejscu, a dojazd to przecież żaden problem, ponieważ z pewnością ktoś zabierze Cię i Twoją ekipę po drodze. I tak jak Pol’and’Rock Festival to świetna okazja, aby poznać nowych ludzi i bez żadnej organizacji dostać się na niezapomniane wydarzenie, tak do pierwszego festiwalu lepiej podejść w bardziej przemyślany sposób. Przygotowania do muzycznego wydarzenia zacznij od podstaw, czyli określenia miejsca docelowego, w którym będzie Twój nocleg, transportu oraz stworzenia listy, co zabrać na festiwal. 

To też pokochasz: Jarocin Festiwal 2023, czyli m.in. Tomek Lipiński i Voo Voo. Gdzie kupić bilety?

Jaki nocleg wybrać podczas festiwalu muzycznego?

W jaki sposób dostać się na teren festiwalu? Od której godziny wpuszczają uczestników? Czego wymagają organizatorzy? Pytań jest naprawdę wiele. Powiedzmy, więc że w Twoim ręku znajduje się już bilet wstępu – i co teraz? Zastanów się nad transportem oraz noclegiem. Pamiętaj, aby odpowiednio podejść do tematu we właściwym czasie, a nie zostawiać organizację na ostatnią chwilę. W przypadku noclegu zazwyczaj masz kilka możliwości: 

  • Pole namiotowe znajdujące się na terenie festiwalu – z pewnością jego największą zaletą jest cena. W przypadku niektórych festiwali to właśnie spanie w namiocie ułatwia nawiązywanie nowych relacji i relaks przy dobrej muzyce. Jeśli to Twój pierwszy prawdziwy festiwal to z pewnością zaskoczy Cię fakt, że pole namiotowe to również miejsce, gdzie dzieje się wiele offowych imprez. Do minusów takiego noclegu należą problemy z wodą, a często nawet z prądem. Jeśli interesuje Cię ta opcja, to weź pod uwagę ewentualne opady deszczu i odpowiednio się na nie przygotuj. 
  • Nocleg w wybranym hotelu, hostelu lub innym lokalu za opłatą – jeśli nie rozpoczniesz poszukiwań kilka miesięcy wcześniej (najlepiej dwa, a nawet trzy), to zaskoczą Cię nie tylko ceny, ale również dostępność wybranych lokalizacji. Tanie hostele szybko się wyprzedają, a droższe opcje mogą specjalnie manipulować cenami, by zarobić jeszcze więcej. 
  • Couchsurfing – jeśli festiwale, to dla Ciebie coś więcej niż jednorazowy wypad z przyjaciółmi i planujesz wniknąć w świat dobrej muzyki, to polecamy Ci zainteresowanie się couchsurfingiem i różnymi grupami w mediach społecznościowych, gdzie najprościej mówiąc; obce osoby o tych samych zainteresowaniach udostępniają Ci kawałek przestrzeni do spania. W Polsce dzielenie się wolnym łóżkiem dopiero raczkuje, ale daje naprawdę wiele możliwości. 

Decydujesz się na wynajem lokum? W takim razie miej na uwadze, że nie musisz mieszkać od razu przy głównej lokalizacji. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie poznanie struktury komunikacyjnej miasta i wybranie hotelu, mieszkania na AirBnB czy modelu, który ma dobry, ale długi dojazd do miejsca całego wydarzenia. W przypadku Open’era zaleca się wynajęcie noclegu w niewielkiej odległości od dworca, na przykład w Gdańsku przy SKM-ce. 

Dojazd do właściwego miejsca 

Udało Ci się zorganizować nocleg, a do wybranej imprezy muzycznej zostało kilka dni? W takim wypadku rozważ, w jaki sposób dostaniesz się do najważniejszych miejsc. Organizacja podróży i wybór środków transportu jest o tyle ważny, że nie wszystkie festiwale, a raczej ich mniejszość odbywają się w centrum lub dobrze skomunikowanej lokalizacji. Tak, jak dostanie się z Warszawy do Gdyni, wydaje się dość banalne, ponieważ wystarczy wsiąść w pociąg; tak dojazd do portu lotniczego Gdynia – Kosakowo, gdzie odbywa się Open’er, może być dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem – szczególnie jeśli nie zaplanujesz podróży wcześniej. 

Czytaj też: Jakie są największe i najlepsze festiwale muzyczne w Polsce? Na które warto się wybrać w 2023 roku?

Zacznij, więc od sprawdzenia, czy organizator nie zapewnia transportu bezpośrednio w miejsce, gdzie odbywa się wydarzenie muzyczne. Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie – zajrzyj tam, aby dowiedzieć się, czy do wybranego miejsca dojeżdżają dedykowane autobusy, a jeśli tak to z jakiej lokalizacji. Niektóre wydarzenia muzyczne, a w tym OFF czy Coke są “dostępne” dla normalnej komunikacji miejskiej, dlatego nie musisz martwić się o to, w jaki sposób dostaniesz się na swój pierwszy festiwal muzyczny. 

Festiwalowy niezbędnik – tego nie możesz zapomnieć 

Na sam koniec zostaje już tylko pakowanie. Robienie tego na ostatnią chwilę nigdy nie jest dobrym wyborem – o wiele lepsze będzie stworzenie listy lub sugerowanie się naszą, która dokładnie powie Ci, co zabrać na festiwal muzyczny. Oto nasz festiwalowy niezbędnik: 

  • Odpowiednie obuwie – weź pod uwagę fakt, że teren, na którym odbywają się muzyczne wydarzenia, jest wymagający. Zapakuj stabilne buty, których nie będzie Ci szkoda, kiedy się zniszczą.
  • Power Bank – to podstawa. Co roku zdjęcia osób czekających na podładowanie telefonu krążą po internecie. Jeśli chcesz uchwycić niezapomniane chwile, to zainwestuj w pojemny sprzęt. 
  • Ciepła bluza – letnie wieczory potrafią zaskoczyć i to najczęściej chłodem. 
  • Wypis koncertów – na stronie organizatora czekają przygotowane PDFy, które pomogą Ci odnaleźć się na całym wydarzeniu. Warto mieć je przy sobie. Oczywiście wersja mobilna jest dostępna. 
  • Peleryna przeciwdeszczowa – pamiętaj, że mimo wysokich temperatur i pięknego słońca, nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się deszcz. 
  • Nerka – zadbaj o to, aby nie zabierać ze sobą zbędnych przedmiotów – cały portfel z tysiącem kart, których nawet nie używasz, nie przyda Ci się podczas koncertu. Postaw na wygodną nerkę i schowaj do niej uszczuplony portfel, dowód osobisty oraz bilet. 

Zobacz nasze koszulki rockowe. Idealne na muzyczne festiwale!