Rock i metal – czym różnią się od siebie te gatunki muzyczne?
Zespoły

Rock i metal – czym różnią się od siebie te gatunki muzyczne?

Kochasz brzmienie ciężkich gitar, walenie perkusji i ostry wokal napędzający szalone rytmy? Gitarowe przestery wyzwalają w tobie chęć do tańca? Cokolwiek rozbudziło w Tobie pasję do tej muzyki – dobrze, że tak się stało. Jednak by naprawdę docenić i zrozumieć swoją miłość do gitarowych brzmień, warto wiedzieć, który podgatunek szczególnie przypadł Ci do gustu. Sprawdź, czy wolisz rock, czy metal!

Metal a muzyka rockowa – czym się różnią?

Choć muzyka rockowa i metalowa mają wiele podobnych cech, w rzeczywistości są to dwa odrębne gatunki. Pierwszy był rock – termin „rock and roll” pojawiał się już w latach 40., ale cały gatunek wyewoluował dopiero dekadę później. Przez kolejne lata pojawiały się różne podgatunki i pochodne muzyki rockowej, w tym: country, blues, hard, rock alternatywny czy właśnie heavy metal.

Jednak muzyka metalowa zagościła na salonach nieco później, bo dopiero na przełomie lat 60. i 70.

Zarówno rock, jak i metal mają swoje korzenie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. W tym okresie wybitni byli muzycy tacy jak Elvis Presley i Chuck Berry.

Obaj artyści nadali rock’n’rollowi bluesowy ton, kładąc nacisk na użycie gitar elektrycznych i perkusji do stworzenia pulsującego brzmienia. Ich nowy styl, rock’n’roll, został wcześniej wymyślony przez kilku innych muzyków. Potem słowa zmieniły się na „muzyka rockowa”. Blues nie miał już takiego wpływu na ten styl muzyczny.

Metal jest ostrzejszy, a rock bardziej uniwersalny

Muzyka metalowa często jest cięższa niż rockowa, szczególnie w podgatunkach takich jak black i death metal. Co więcej, metal cechuje się ostrzejszą i szybszą gitarą, podczas gdy rock wyróżnia się raczej łagodniejszymi tonami. Może poza hard rockiem, ale to właśnie z niego wyewoluował metal.

Kawałki zespołów metalowych są o wiele bardziej agresywne – zarówno w tekstach, jak i w melodii. Przez wiele lat wyróżniał je twardy męski głos, jednak kobiety zdążyły już pokazać, że też świetnie sobie radzą z takim wokalem.

Teksty muzyki metalowej są też bardziej mroczne. Narkotyki, horror, śmierć, satanizm, wojna i polityka to składniki na idealny album z pogranicza heavy i death metalu. Rockowi muzycy stawiają na spokojniejszy i bardziej uniwersalny przekaz, śpiewając choćby o miłości, seksie, buncie czy ważnych problemach społecznych. Właśnie dlatego to rock jest znacznie bliżej mainstreamu.

Oczywiście metalowe utwory także mogą dotyczyć miłości czy biedy, ale są przy tym cięższe i mają szybsze tempo. Techniki śpiewu w muzyce metalowej wahają się od czystego wokalu do śmiercionośnych, zdzierających gardło growli.

Hard rock a gatunki heavy i thrash metalu

Spośród wszystkich rockowych podgatunków to właśnie hard rockowi najbliższej do tego, co reprezentuje sobą metal. Choć na „pierwszy rzut ucha” oba te nurty mogą brzmieć podobnie, różnice między nimi są dość zasadnicze.

Charakterystyka muzyki heavy metalowej sprawia, że trudniej jej trafić do masowego odbiorcy. W rezultacie większość zespołów heavy metalowych nie odnosi sukcesu komercyjnego. Od tej reguły są oczywiście wyjątki – w końcu kto nie słyszał o Metallice? Jednak zespoły heavy metalowe rozwijają się głównie dzięki kultowi swoich fanów.

Z drugiej strony kapele hardrockowe odniosły największe sukcesy w historii. AC/DC, Aerosmith i Van Halen to jedne z najlepiej sprzedających się zespołów w historii muzyki.

Z kolei thrash metal to wybuchowa mieszanka prosto z lat osiemdziesiątych – połączenie tempa ostrego heavy metalu z agresywnymi rytmami punka.

Wolisz słuchać spokojnego rocka? A może podrywasz się dopiero wtedy, gdy w głośnikach leci mroczny i brutalny death metal? To nie ma znaczenia. Twórcy wszystkich gitarowych nurtów przyczynili się do powstania ton zajebistej muzy, która ma łączyć, a nie dzielić.

Ogarnij nasze koszulki rockowe!