Rock, reggae, rap, a może muzyka pop? Poznaj najpopularniejsze gatunki muzyczne w historii!
Zespoły

Rock, reggae, rap, a może muzyka pop? Poznaj najpopularniejsze gatunki muzyczne w historii!

Od zarania dziejów muzyka była częścią kultury człowieka. To jedyny w swoim rodzaju sposób na opowiedzenie historii, wyrażenie emocji i danie upustu własnej kreatywności. Jednak prawdziwy boom na tę formę przekazu pojawił się wraz z nadejściem popkultury i nowych sposobów na dotarcie do fanów. Czego słucha się dzisiaj? Poznaj najpopularniejsze gatunki muzyczne, które wciąż dają czadu!

Które gatunki muzyczne są najpopularniejsze?

Style muzyczne powstają jak grzyby po deszczu. Można spokojnie założyć, że w momencie, gdy poznajesz jeden gatunek, gdzieś na świecie powstają trzy nowe. Nieważne, jak wielu różnych artystów słuchasz i jak szerokie masz horyzonty muzyczne – i tak zdążysz poznać tylko ułamek tego, co stworzyła ludzkość.

Jest jednak kilka gatunków, które zna każdy, kto urodził się w ostatnich kilku dekadach. Wszyscy kojarzą Michaela Jacksona, Boba Marleya czy Elvisa Presleya – nawet jeśli taka muza absolutnie nie trafia w ich gusta. Jakie style muzyczne zdobyły największą popularność od lat 50. XX wieku? Co sprawiło, że dziś znają je wszyscy? Przyjrzyjmy się najgłośniejszym gatunkom w nowoczesnej historii – od ballad po syntezatory!

Muzyka pop

Pop to chyba najbardziej oczywisty element tej listy – w zasadzie to właśnie ten gatunek definiuje kulturę masową. Jednak czym właściwie jest muzyka popularna i czy ma jakieś cechy charakterystyczne? Historia pokazuje, że pop to po prostu kompilacja innych gatunków, które w danym okresie są uznawane za mainstream.

Na przykład w latach 60. za pop uważano kapele rockowe takie jak The Beatles, The Beach Boys czy The Rolling Stones. Dziś na świeczniku mamy zupełnie innych artystów – rockmeni ustąpili pola choćby muzykom hip-hopowym takim jak Kanye West.

Dziś duży wpływ na muzykę popularną ma też elektroniczna muzyka taneczna. Dzieckiem hip-hopu i elektronicznych wstawek jest trap, który wykorzystuje elementy zaczerpnięte z obu stylów. To właśnie trapowe kawałki zajmują dziś pierwsze miejsca w serwisach streamingowych i na listach odtwarzania popularnych stacji radiowych.

Rock

Muzyka rockowa to jeden z najważniejszych gatunków muzycznych w historii. Współczesny rock wywodzi się z niesamowicie popularnego rock’n’rolla, który pojawił się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jego korzenie sięgają jednak stylu R&B i afroamerykańskiej kultury z lat 20. XX wieku, a także początków muzyki country.

Prawdziwe rockowe boom na zachodzie przypadło na lata 60. XX wieku. Po części odpowiada za to dynamiczny rozwój technik nagrywania i coraz bardziej zaawansowany sprzęt muzyczny. Charakterystyczne dla muzyki rockowej są ostre brzmienia wzmocnionej gitary elektrycznej, którym towarzyszy gitara basowa, perkusja i wyrazisty wokal.

Trudno nie zauważyć gigantycznego wpływu tego gatunku na wszystkie współczesne nurty muzyczne. Choć nie da się ukryć, że złota era rocka już dawno minęła, publiczność gitarowych kapel nadal wypełnia ogromne stadiony.

Rhythm and Blues

Rhythm and Blues, czyli muzyka R&B, wywodzi się z afroamerykańskiej kultury z lat 40. XX wieku. Przez kilkadziesiąt lat wytwórnie używały tego terminu do opisywania nagrań skierowanych do czarnoskórej społeczności w Stanach. Potem ten gatunek muzyki zainspirował wielu rockowych artystów z lat 60. Można z czystym sumieniem stwierdzić, że bez R&B nie powstałby rock and roll – a przynajmniej nie w formie, w jakiej go znamy.

R&B ma się nieźle do dziś. Współcześni artyści tego stylu wykorzystują jednak mieszankę instrumentów akustycznych i elektronicznych. Mimo wszystko nadal nie brakuje tam bluesowych rytmów i uduchowionego wokalu.

Heavy metal

Głośny wokal, ostra gitara, dudniący rytm i trzaskające perkusyjne talerze – to właśnie heavy metal. W gruncie rzeczy jest on szybszym i bardziej mrocznym podgatunkiem rocka. Do starej heavy metalowej gwardii zalicza się m.in. Motorheard i Black Sabbath. 

Dekadę później do grona największych zespołów tego gatunku dołączyła też Metallica, która osiągnęła spory sukces komercyjny. To jednak jeden z wyjątków – choć metalowcy mieli i mają miliony fanów na całym świecie, nigdy nie weszli z buta do mainstreamu. Prawdopodobnie nawet nie mieli takiego zamiaru. Niektórzy jednak uważają, że współczesna scena heavymetalowa jest silna jak nigdy dotąd.

Hip-hop i rap

Hip-hop wywodzi się z lat 80., ale jego korzenie sięgają jeszcze wcześniej, m.in. do gospel czy bluesa. Pierwsi raperzy wywodzili się z czarnoskórych społeczności w Stanach, a ich muzyka miała być wyrazem buntu. Artyści chcieli pokazać innym trudny obraz życia w getcie.

Co ciekawe, z definicji antysystemowy styl stał się dziś kluczową gałęzią muzycznego mainstreamu. Stało się to w dużej mierze stało się to dzięki połączeniu słowa rapowanego z elektronicznymi bitami. W ten sposób narodził się nowy rodzaj muzyki – trap. Dziś muzyka hip-hopowa pojawia się na szczytach list przebojów – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Reggae

Reggae powstało pod koniec lat 60. na Jamajce i niedługo później stało się ulubionym gatunkiem muzycznym w tym kraju. Po drugiej wojnie światowej lokalsi zapragnęli mieć własną muzykę, przez którą mogliby wyrażać swoją tożsamość kulturową. Szybko okazało się, że rytmy reggae (w dużęj mierze inspirowane jazzem) wpadły w ucho nie tylko Jamajczykom – gatunek stał się popularny także w Afryce, USA i Wielkiej Brytanii.

Reggae cechuje się śpiewem w charakterystycznym rytmie, w którym kładzie się nacisk na off-beat. Za ojca i pioniera tej muzyki uważa się Boba Marleya. Choć nie był on stricte pierwszym artystą, który śpiewał reggae, to dzięki niemu ten styl miał swoje 5 minut w światowym mainstreamie.

Disco i Dance/Electronic

Rewolucja cyfrowa pozwoliła artystom otworzyć się na nowe sposoby tworzenia muzyki. Moment, w którym instrumenty zaczęły być zastępowane komputerami, kompletnie odmienił całą branżę.

Disco i muzyka elektroniczna zyskały na znaczeniu w latach 70. W tym czasie sale taneczne i ekskluzywne kluby nocne powstawały jak grzyby po deszczu w większych miastach USA.

Gdyby muzyka elektroniczna nagle zniknęła, dzisiejsza branża muzyczna praktycznie przestałaby istnieć.

To oczywiście tylko niektóre popularne gatunki muzyki rozrywkowej. Chcesz poznać ich więcej? Szukaj i słuchaj na własną rękę – nie ma lepszego sposobu na wejście w świat muzyki!

Ogarnij nasze koszulki rockowe!