ULICZNY OPRYSZEK BLOG
Zespoły

Uliczny Opryszek – na zawsze punk! Od garażowych brzmień po kultowe albumy

Szukasz prawdziwego, bezkompromisowego punk rocka prosto z polskich ulic? Koniecznie poznaj historię Ulicznego Opryszka. Ten zespół to kwintesencja niezależności, buntu i zaangażowania. Już od ponad 30 lat udowadniają, że punk to styl życia i patrzenia na świat. Jesteś gotowy na tę fascynującą podróż? No to zaczynamy!

Nowy Tomyśl – miejsce narodzin grupy

Wszystko zaczęło się w 1991 roku w wielkopolskim Nowym Tomyślu. To właśnie tam, z inicjatywy perkusisty o ksywie Bunt, powstał punkowy band Uliczny Opryszek. Bunt wcześniej grał w innej nowotomyskiej kapeli o wdzięcznej nazwie Nauka o gównie. Na początku kapela grała surowy, garażowy punk rock, ale szybko zdobyła rozgłos w podziemiu dzięki bezkompromisowym tekstom i energetycznym koncertom.

Pierwsze nagrania to głównie dema i składanki, ale już wtedy było wiadomo, że Opryszki mają ogromny potencjał. Pod koniec lat 90. ukazały się debiutanckie kasety zespołu, ale prawdziwy przełom miał dopiero nadejść.

Uliczny Opryszek – albumy, które przeszły do historii

Momentem zwrotnym w karierze Ulicznego Opryszka okazała się płyta „Na zawsze punk” z 2009 roku. Zespół w mistrzowskim stylu przypomniał na niej ponad dwadzieścia starych, zapomnianych utworów polskich kapel punkowych. Krążek natychmiast stał się klasykiem i do dziś uchodzi za jeden z najważniejszych albumów w historii gatunku. Dziś w zasadzie jest to trylogia na CD – druga część powstała w 2017, a trzecia w 2022 roku.

Ale zespół może też pochwalić się własnymi nagrywkami. W ich dyskografii nie brakuje w 100% autorskich płyt jak choćby rewelacyjnej „Młodzieży Punkowej” z 1995 roku. Dziś dyskografia zespołu obejmuje już 8 albumów studyjnych.

Koncerty i festiwale

Przez ponad trzy dekady działalności Uliczny Opryszek zagrał setki koncertów w całej Polsce i za granicą. Kapela występowała m.in. w Czechach (Festiwal POD PAROU), Słowacji, Niemczech i Anglii, dzieląc scenę z legendami światowego punk rocka. Ich noga stanęła też na scenach w Berlinie i Hamburgu.

Opryszki to też stali bywalcy najważniejszych festiwali. Od Jarocina, gdzie w 2005 roku zdobyli nagrodę jury, po kilkukrotne występy na Przystanku Woodstock; w tym na dużej scenie w 2004 roku. Wszystkie ich koncerty łączyło jedno – zawsze były pełne energii, potu i wspólnego śpiewania z publicznością.

Muzyka pełna pasji i zaangażowania

Fenomen Ulicznego Opryszka tkwi w autentycznym i mocnym przekazie. Zespół porusza ważne tematy społeczne i polityczne – nierówności i korupcję z faszyzmem na cele. Nie boi się nazywać rzeczy po imieniu i zawsze staje po stronie słabszych i wykluczonych. Czy nie o to właśnie chodzi w punk rocku?

Charakterystyczne dla Opryszków są też covery starych, zapomnianych polskich kapel punk. Dzięki nim twórczość pionierów gatunku zyskuje drugie życie i trafia do młodszych słuchaczy. To zajebisty hołd dla korzeni i tradycji polskiego punk rocka.

Uliczny Opryszek – skład i zmiany personalne

Przez ponad 30 lat działalności skład Ulicznego Opryszka wielokrotnie się zmieniał. Jedynym stałym członkiem pozostaje Bunt, który pełni rolę głównego tekściarza i wokalisty – a do pewnego czasu także perkusisty. Obecnie kapelę tworzą także:

  • Kadet (gitara),
  • Zielony (gitara),
  • Pilon (bębny),
  • Kogut (bass).

Uliczny Opryszek to nie tylko świetny zespół, ale też nieformalna rodzina i grupa przyjaciół. Muzycy angażują się w różne akcje społeczne i charytatywne. Wspierają choćby schroniska dla zwierząt czy organizacje pomagające bezdomnym.

Wokół kapeli powstała też silna społeczność fanów, dla których Opryszki są czymś więcej niż ulubioną kapelą – są wzorem do naśladowania i głosem pokolenia. To piękne, jak muzyka potrafi jednoczyć ludzi i tworzyć prawdziwe więzi.

Jeśli lubisz punk rock w starym, dobrym stylu, koniecznie sięgnij po płyty Ulicznego Opryszka. Gwarantuję, że zakochasz się w ich muzyce od pierwszego przesłuchania. Kapela już nie raz udowodniła, że punk to nieprzemijające wartości i walka o lepszy świat. A tego nigdy za wiele!

Chcesz wybrać się koncert Opryszka w wielkim stylu? Zamów stylową koszulkę tego zespołu w naszym sklepie internetowym!

Zobacz sklep ULICZNY OPRYSZEK!

Czytaj również:

Poznaj legendarne kluby muzyczne. Z Polski i ze świata!

Czy wiesz wszystko o zespole Closterkeller? Poznaj ich lepiej i odkryj dyskografię!

Co łączy legendarny klub CBGB i zespół ABADDON?