Jedzenie zamiast bomb, Food Not Bombs
Ciuchy

Włochaty, koszulki i marchewka, czyli Jedzenie Zamiast Bomb

Akcja społeczna Jedzenie Zamiast Bomb jest zaiste zacna. Od jakiegoś czasu całą akcję wspiera szczeciński zespół Włochaty. O ile sama społeczna kampania nie jest nowością, o tyle absolutną nowością są koszulki Food Not Bombs, które kupisz w naszym sklepie. W tym artykule zaś dowiesz się, na czym to wszystko polega i od czego się zaczęło.

Jedzenie Zamiast Bomb – na czym polega?

Jedzenie Zamiast Bomb to polska nazwa dla ogólnoświatowej inicjatywy Food Not Bombs (FNB). Jej celem jest wsparcie biednych i potrzebujących wegetariańskim lub wegańskim posiłkiem – stąd marchewka na logo akcji. Rozdawana żywność pochodzi głównie ze specjalnych zbiórek, a przyrządzaniem posiłków zajmują się sami uczestnicy wydarzenia.

Inicjatywa odbywa się w wielu miastach na całym świecie i trwa przez cały rok. Aktywiści spotykają się ze sobą w różnych odstępach czasowych. Niektórzy z nich decydują się pomagać nawet co tydzień. Forma wsparcia często nie ogranicza się do samych posiłków. Ludzie w potrzebie mogą liczyć także na inne artykuły, takie jak książki czy ubrania, np. kurtki lub koszulki. Food Not Bombs nie pozostawi bez pomocy nikogo, kto naprawdę jej potrzebuje.

Jaka jest idea Jedzenie Zamiast Bomb?

Choć chęć pomocy potrzebującym jest najważniejszym elementem inicjatywy, za jej powstaniem stoi szersza idea. Jedzenie Zamiast Bomb –jak sama nazwa wskazuje – stara się zwrócić uwagę społeczeństwa na priorytety światowych rządów. Aktywiści chcą podkreślić, że państwa wydają olbrzymie pieniądze na tytułowe bomby, a jednocześnie nie są w stanie nakarmić głodnych. Postulaty ruchu mają wydźwięk pacyfistyczny oraz wyrażają krytycyzm w stosunku do problemów kapitalizmu. Akcja jest więc zarówno formą wsparcia dla najbiedniejszych, jak i swego rodzaju protestem. Jego celem jest nie tylko doraźna pomoc, ale przede wszystkim wywołanie trwałych i długofalowych zmian społecznych.

Inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb wyróżnia trzy główne idee, którymi kierują się aktywiści:

  • posiłki muszą być wegetariańskie lub wegańskie, nieodpłatne i dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje;
  • FNB to nie akcja charytatywna, a pokojowa manifestacja polityczna, której celem są zmiany społeczne;
  • wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie –nie ma liderów ani dyrektorów.

Historia powstania Jedzenie Zamiast Bomb

Koszulka Food Not Bombs fot. carton.pl

Początki ruchu sięgają 1980 roku – to właśnie wtedy rozpoczęła się cała historia. Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) powstało za sprawą pokojowego protestu, w którym brało udział… osiem osób. Dotyczył on budowy elektrowni jądrowej w stanie New Hampshire. Podczas demonstracji jedna z osób została aresztowana, w wyniku czego akcja przerodziła się w przygotowanie dla niej obrony prawnej. By zebrać pieniądze na ten cel, aktywiści piekli ciasta i sprzedawali książki. Inicjatywa niesienia pomocy i wywoływania zmian w społeczeństwie przez dystrybucję żywności ostatecznie przerodziła się w znany nam dziś ruch Jedzenie Zamiast Bomb.

FNB zaczęło szybko rozprzestrzeniać się na inne miasta, a z czasem na całe Stany Zjednoczone. Zwolenników akcji było coraz więcej, a liczba protestujących rosła z dnia na dzień. Wszystkie te wydarzenia miały wspólne cele: pomoc potrzebującym i wprowadzenie przemian społecznych. Wtedy też rozpoczęły się masowe aresztowania aktywistów przez funkcjonariuszy w całym kraju. Przyniosło to skutek odwrotny do zamierzonego – idea Jedzenie Zamiast Bomb zyskiwała bowiem coraz większe poparcie społeczne.

Choć aresztowania nie ustawały, aktywiści byli niestrudzeni. W końcu stali się oni inspiracją także dla innych krajów. W 1989 roku Jedzenie Zamiast Bomb zaczęło przeradzać się w globalną akcję pomocy najbiedniejszym. Podobne inicjatywy powstawały m.in. w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Z czasem ruch ten objął wiele państw na całym świecie, w tym również Polskę.

FNB w Polsce

Ruch Food Not Bomb zawitał do Polski w 1997 roku. Pierwsze miasto, w którym zorganizowano tego typu akcję, był Wrocław. Niedługo później, bo w 2000 roku podobna inicjatywa pojawiła się także w Łodzi. Z czasem Jedzenie Zamiast Bomb objęło także inne, większe i mniejsze, miasta w naszym kraju. W 2020 r. polscy aktywiści działali w około 30 oddziałach na terenie Białegostoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Gdańska Gdyni, Szczecina, Olsztyna, Opola, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Gliwic, Poznania, Zielonej Góry, Torunia, Lublina, Radomia, Wrocławia, Kielc, Rzeszowa, Katowic, Jastrzębia-Zdroju, Ełku i innych miejscowości.

Niektóre oddziały działają przez cały rok. Inne organizują akcje tylko w określonych miesiącach, które najczęściej przypadają na okres zimowy. Żywność z reguły wydawana jest w niedziele, w dwutygodniowych lub miesięcznych odstępach czasowych.

Co ma wspólnego zespół Włochaty z FNB?

Zespół Włochaty to znana szczecińska grupa anarcho-punkowa, którą założono w 1987. Pierwotnie występował od pod nazwą Włochaty Odkurzacz. W 1990 roku skrócono ją jednak do pierwszego członu –tak też pozostało do dziś.

Członkowie zespołu już od dawna angażują się w wiele inicjatyw społecznych. Jedną z ich głośniejszych akcji były koncerty na rzecz kampanii „Small Places” prowadzonej przez Amnesty International. Nie dziwi zatem ich zaangażowanie w projekt, jakim jest Jedzenie Zamiast Bomb. Grupa niedawno wydała swój najnowszy album, który wyraźnie nawiązuje do oddolnego ruchu z lat 80. Na dołączonej wkładce można zapoznać się z licznymi zdjęciami ukazującymi działalność zespołu podczas akcji w Szczecinie.

Muzycy nie kryją się z tym, że ideały, które stoją za akcją FNB są im bliskie. Nie tylko aktywnie uczestniczą w tych wydarzeniach, ale również relacjonują je na swoich mediach społecznościowych i w albumach.

Koszulki Food Not Bombs

Chcąc wyrazić swój szacunek dla idei walki z głodem na świecie, zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy koszulki Food Not Bombs. Odzież dostępna jest w kilku różnych wzorach, a część z nich nawiązuje bezpośrednio do działalności i utworów zespołu Włochaty. Nie sprowadzamy ubrań z azjatyckich krajów, w których nie respektuje się praw człowieka ani pracownika. Wszystkie koszulki uszyliśmy własnoręcznie u nas, w Polsce.

Utożsamiasz się z działaniami zespołu, a idea Jedzenie Zamiast Bomb jest Ci bliska? Doskonałym sposobem na wyrażenie siebie jest założenie tematycznej koszulki Włochaty.

Podsumowanie

Food Not Bombs to idealny przykład tego, jak ludzie, niezależnie od narodowości, mogą współpracować w celu realizacji jednej, słusznej idei. Przez ostatnie 30 lat ruch ten przeszedł długą drogę: od masowych aresztowań, po wsparcie ze strony artystów takich jak zespół Włochaty. Trzymajmy kciuki za to, by inicjatywa przetrwała kolejne 30 lat – a nawet jeszcze dłużej!

Chciałbyś samemu wziąć udział w tego rodzaju akcji? Sprawdź lokalne wydarzenia lub zapytaj znajomych. Być może Jedzenie Zamiast Bomb organizuje się także w Twoim mieście!