Miłość w rytmie punk rocka i nie tylko – polecane książki o punk rocku!
Gadżety

Miłość w rytmie punk rocka i nie tylko – polecane książki o punk rocku!

Punk rock to styl życia, bunt przeciwko normom i sposób na wyrażenie swojej indywidualności. Czy taką dawkę emocji i przekonań da się skutecznie przelać na papier? Jeszcze jak! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych pozycji o punk rocku, które pomogą Ci zrozumieć jego historię, ideologię i wpływ na świat. Gotowy? Zaczynajmy!

“Miłość w rytmie punk rocka” – Karolina Hejmanowska

Zacznijmy od czegoś, co z pewnością skłoni Cię do refleksji. “Miłość w rytmie punk rocka” Karoliny Hejmanowskiej to prawdziwa podróż w czasie. Wyobraźcie sobie Polskę lat 90., gdzieś na Śląsku, gdzie spotykają się dwa różne światy – Aleks, punkowiec z krwi i kości, i Julia, dziewczyna z zupełnie innej bajki. Ich historia to jak rollercoaster – pełen emocji, zwrotów akcji i… punk rocka!

To książka, która pokazuje, że punk to nie tylko hałas i chaos, ale też głębokie uczucia i poszukiwanie swojego miejsca na ziemi. Przygotuj się na historię, która pokazuje, że uczucia i muzyka mogą przekraczać wszelkie bariery.

“Punk Rock – Encyklopedia” – Jarosław Sobkowiak

Teraz coś dla tych, którzy lubią mieć solidne fundamenty merytoryczne. “Punk Rock – Encyklopedia” Jarosława Sobkowiaka to prawdziwa kopalnia wiedzy, która zaspokoi głód informacji nawet najbardziej wymagającego punkowego mola książkowego.

Sobkowiak zebrał wszystko – od A jak Anarchy do Z jak Zounds. To nie tylko suche fakty: to cała historia punk rocka na wyciągnięcie ręki. Znajdziecie tu opisy setek zespołów już na zawsze zapisanych w annałach punka. Nie zabraknie też ilustracji, które sprawią, że poczujesz się, jakbyś sam był na legendarnych koncertach. To encyklopedia, która jest jak backstage pass do świata punk rocka – pełnego buntu, energii i niezależności.

“Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk” – Legs McNeil, Gillian McCain

“Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk” autorstwa Legs McNeila i Gillian McCain to bezwzględne i bezkompromisowe spojrzenie na historię punk rocka – opowiedziane przez tych, którzy byli jego częścią. Książka, która ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku, szybko stała się klasykiem i niezbędnym źródłem wiedzy o tym ruchu.

McNeil i McCain skompilowali setki wywiadów z ikonami punka, takimi jak Iggy Pop, Dee Dee i Joey Ramone, Malcolm McLaren i wielu innych, tworząc fascynujący obraz epoki pełnej nihilizmu, buntu i kreatywności. Książka ta jest opowieścią o życiu, śmierci, sztuce i przetrwaniu w Nowym Jorku lat 70. i 80.

Punk Rock: An Oral History – John Robb

John Robb, muzyk punkowy i dziennikarz muzyczny, spędził ponad rok, przeprowadzając wywiady z ponad 100 osobami, aby stworzyć “Punk Rock: An Oral History”. Ta obszerna, licząca prawie 600 stron książka, jest uważana za definitywną historię punk rocka, z naciskiem na scenę brytyjską.

Podczas jej pisania Robb rozmawiał między innymi z Johnem Lydonem, Siouxsie Sioux, Mickiem Jonesem i Chrissie Hynde. Książka ta jest nie tylko zapisem muzyki, ale również kultury, mody i zmian społecznych, które punk przyniósł ze sobą.

Punk Rock: So What? The Cultural Legacy of Punk – Roger Sabin

“Punk Rock: So What? The Cultural Legacy of Punk” pod redakcją Rogera Sabina to zbiór esejów, które analizują długotrwały wpływ punk rocka na kulturę. Książkę wydano ponad dwadzieścia lat po tym, jak punk zadebiutował na scenie muzycznej. Jednak przynosi ona nowe spojrzenie na jego znaczenie i dziedzictwo.

Autorzy, w tym Suzanne Moore, Lucy O’Brien i Mark Sinker, kwestionują utarte opinie na temat punka. By to zrobić, badają jego możliwe korzenie, wpływ na inne formy sztuki oraz rolę, jaką odegrał w otwieraniu drzwi dla kobiet w muzyce i kulturze. “Punk Rock: So What?” to fascynujące studium o tym, jak punk zmienił świat, nie tylko przez swoją muzykę, ale również przez swoją postawę i idee.

“Historia punk rocka. England’s dreaming” – Jon Savage

Na deser mamy coś dla tych, którzy chcą zrozumieć, skąd w ogóle wziął się ten cały punk. “Historia punk rocka. England’s dreaming” Jona Savage’a to swego rodzaju wehikuł czasu. Savage zabiera nas do lat 70., do serca Londynu, gdzie punk właśnie zaczynał siać zamęt.

Czy będzie coś o Sex Pistols, czy The Clash? Tak, z innej strony – to opowieść o młodych ludziach, którzy mieli dość wszechobecnej  szarości i postanowili stworzyć coś własnego. Savage pokazuje, jak punk rock stał się głosem pokolenia i jak jego echo odbija się do dziś. To książka pełna anegdot, rzadkich zdjęć i przemyśleń, która pokazuje, że punk to kultura która na zawsze zmieniła świat.

Sprawdź recenzje i opisy najlepszych książek o rocku!

Punk rock to więcej niż tylko gatunek muzyczny. To ruch, który odmienił oblicze kultury popularnej. Powyższe książki oferują różnorodne perspektywy na punk rocka: od jego korzeni przez złote lata aż po trwały wpływ na dzisiejszą kulturę.

Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym fanem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z punkiem, te książki z pewnością wzbogacą Twoją wiedzę i zainspirują do dalszych poszukiwań. Punk’s not dead!

Zobacz nasze płyty CD. Mamy również produkty Twoich idoli!

Czytaj również:

Czym jest streaming muzyki? Poznaj muzyczne serwisy streamingowe!

Największe polskie hity lat 70 i 80. Prawdziwa uczta muzyczna!

Najdroższe polskie płyty winylowe poszukiwane przez kolekcjonerów. Oto perełki warte krocie!