Czym jest streaming muzyki? Poznaj muzyczne serwisy streamingowe!
Gadżety

Czym jest streaming muzyki? Poznaj muzyczne serwisy streamingowe!

Czasy albumów na płytach obeszły bezpowrotnie. Choć kolekcjonerzy nadal cenią sobie fizyczne krążki, statystyki są nieubłagane – większość osób słucha dziś muzyki przez Internet. Serwisy streamingowe są najpopularniejszymi platformami, które służą do umilania nam czasu. Dowiedz się więcej na ich temat!

Czym jest streaming? Gdzie dzisiaj można słuchać muzyki?

Streaming, czyli strumieniowe przesyłanie dźwięku, to proces przesyłania treści audio w czasie rzeczywistym za pośrednictwem połączenia sieciowego. Dzięki temu odbiorca może odtworzyć je w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, smartfonie czy tablecie. Wystarczy, że ma dostęp do internetu. Dzięki temu użytkownicy mogą słuchać muzyki, podcastów oraz innych treści audio i wideo bez konieczności przechowywania plików na swoich urządzeniach.

Przesyłanie strumieniowe często odbywa się w formie na żywo. W przypadku live streamingu dźwięk jest przesyłany w czasie rzeczywistym w trakcie jego powstawania. Najczęściej widać to w audycjach radiowych lub koncertach na żywo.

Z kolei aplikacje takie jak Spotify Premium, Tidal czy Apple Music działają na zasadzie tzw. streamingu na żądanie. Na czym to polega? W ich przypadku użytkownicy mogą w dowolnym momencie odtworzyć kawałki lub podcasty, które zostały nagrane już wcześniej. Dzięki temu masz dostęp do milionów utworów na listach odtwarzania, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujesz.

W większości przypadków wiąże się to z koniecznością opłacania subskrypcji lub abonamentu, jednak istnieją też „darmowe” serwisy. Dlaczego w cudzysłowie? Bo nie ma nic za darmo – w ich przypadku najczęściej płacisz swoim czasem, oglądając reklamy.

Dlaczego muzyczne serwisy streamingowe wyrastają jak grzyby po deszczu?

W ostatnich latach zapotrzebowanie na usługi strumieniowania audio gwałtownie rośnie. I nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie coś się zmieniło w tej kwestii. Rozwój smartfonów i innych urządzeń mobilnych sprawił, ludzie mają większy dostęp do muzyki i treści audio niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele firm chce ukroić dla siebie kawałek tortu, tworząc własne serwisy streamingowe.

Warto mieć świadomość, że streaming audio nie ogranicza się tylko do muzyki. Rośnie rynek podcastów, audiobooków i innych treści. Dzięki streamingowi ich dystrybucja jest o wiele prostsza niż kiedyś. To dobre nie tylko dla odbiorców, ale także dla firm – rozbudowana oferta treści ma większą szansę przyciągnąć większe grono klientów.

Zarabianie na treściach audio może być bardzo dochodowe i umożliwia budowanie stabilnego, powtarzalnego strumienia przychodów. Nic dziwnego, że streamerzy i firmy chcą brać w tym udział.

 Jak działa streaming muzyki?

Przesyłanie strumieniowe audio polega na dzieleniu pliku audio na małe pakiety danych, które można przesyłać przez Internet. Oto podstawowe kroki związane ze strumieniowym przesyłaniem dźwięku!

  1. Kodowanie: plik audio jest najpierw kodowany do formatu, który jest odpowiedni do streamingu. Są to m.in. MP3, AAC lub Ogg Vorbis. Odbywa się to za pomocą programowego kodera, który kompresuje plik audio i konwertuje go do formatu przesyłanego strumieniowo.
  2. Serwer przesyłania strumieniowego: zakodowany plik audio jest przechowywany na serwerze streamingowym. Ów serwer jest odpowiedzialny za przesłanie danych audio do Twojego urządzenia.
  3. Protokół: serwer przesyłania strumieniowego korzysta z protokołu takiego jak HTTP na żywo (HLS), adaptacyjne HTTP (DASH) lub Real Time Messaging Protocol (RTMP) do wysłania danych online. Protokół dzieli dane audio na małe pakiety danych, które są wysyłane do urządzenia słuchacza w czasie rzeczywistym.
  4. Oprogramowanie do streamingu: urządzenie słuchacza korzysta z oprogramowania do przesyłania strumieniowego, takiego jak przeglądarka internetowa lub dedykowana aplikacja. Dzięki niej może on łączyć się z serwerem i odbierać dane audio. Program dekoduje dane audio i odtwarza je na urządzeniu słuchacza.
  5. Dekodowanie: urządzenie słuchacza odbiera pakiety danych audio i dekoduje je z powrotem do formatu audio, który można odtworzyć. Dźwięk jest odtwarzany w czasie rzeczywistym, dlatego możesz słuchać swoich ulubionych kawałków bez konieczności wcześniejszego pobierania całego pliku.

Jak Spotify i inne najpopularniejsze platformy streamingowe zmieniają rynek?

Transmisja audio wywarła ogromny wpływ na przemysł rozrywkowy. To właśnie streaming kształtuje dziś w sposób, w jaki konsumuje, promuje i dystrybuuje się muzykę. Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • Niezależnym artystom łatwiej jest zdobyć uznanie i zarabiać na swojej muzyce.
  • Streaming pomaga dotrzeć do odbiorców bez konieczności korzystania z tradycyjnych kanałów dystrybucji. 
  • Za pośrednictwem usług streamingowych niezależni artyści mogą teraz dystrybuować swoją muzykę na całym świecie. Dzięki temu mają możliwość zdobywania fanów w krajach, do których być może nigdy wcześniej nie byli w stanie dotrzeć.

Strumieniowe przesyłanie dźwięku zmieniło sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki. Zamiast kupować albumy czy single, możesz teraz słuchać praktycznie nieograniczonej liczby piosenek za stałą miesięczną opłatą. Stworzyło to kulturę, w której słuchacze mogą odkrywać nowych artystów i gatunki bez kupowania całych płyt, a jednocześnie zupełnie legalnie.

Streaming doprowadził też do wiele innowacji w technologii audio. Tego typu usługi z zaawansowanych algorytmów, aby dostarczać słuchaczom spersonalizowane rekomendacje i dźwięk wysokiej jakości. Doprowadziło to do tego, że twórcy ponownie skupili się na tym, by ich tracki były dobre, a także sprawiło, że sprzęt i oprogramowanie audio znacznie się unowocześniły.

A Ty korzystasz z serwisów streamingowych, czy jesteś wierny płytom?

Zobacz nasze płyty CD. Mamy również produkty Twoich idoli!

Czytaj także:

Największe polskie hity lat 70 i 80. Prawdziwa uczta muzyczna!

Najdroższe polskie płyty winylowe poszukiwane przez kolekcjonerów. Oto perełki warte krocie!

Kiedy w Polsce pojawiły się kasety magnetofonowe?