Największe polskie przeboje lat 70 i 80. Prawdziwa uczta muzyczna!
Gadżety

Największe polskie hity lat 70 i 80. Prawdziwa uczta muzyczna!

Polska muzyka lat 70. i 80. to niezaprzeczalny skarb naszej kultury. Wówczas rozwijało się u nas wiele gatunków – od hipnotyzujących dźwięków disco po rockowe gitarowe solówki. Przypomnijmy sobie kilka największych hitów i artystów, którzy na zawsze wpisali się w historię polskiej muzyki. Zapoznaj się z największymi przebojami, które mimo upływu lat nadal puszcza się na wielu polskich imprezach!

Zanim powstał Spotify, czyli największe polskie przeboje muzyczne

Lata 70. i 80. to okres wyjątkowo obfity w urodzaj – przynajmniej jeśli chodzi o nasz rodzimy muzyczny rynek. To wówczas narodziły się utwory, które zyskały status ponadczasowych klasyków. Co ważne, wiele z tych hitów wciąż potrafi poruszać i inspirować, niezależnie od tego, ile lat minęło od ich premiery.

Wiele z tych piosenek stało się prawdziwymi hymnami pokoleń. Ich teksty mówią o miłości, wolności, marzeniach i tęsknotach. W skrócie – uniwersalnych tematach, które nie tracą na znaczeniu. Melodie, które nucimy pod nosem czy refreny śpiewane razem na koncertach lub imprezach – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat tamtych lat.

Dziś zabieramy Was w podróż przez muzyczne dziedzictwo naszego kraju. To hołd dla artystów i twórców, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej muzyki i w serca słuchaczy. Przygotujcie się na solidną dawkę emocji i wspomnień – ruszamy w muzyczną podróż przez lata 70. i 80.!

Lata 70 – Anna Jantar i Budka Suflera

Okres lat 70. przyniósł wiele przemian polskiej muzyce rozrywkowej. To właśnie wtedy artyści zdobyli się na odwagę, by zacząć eksperymentować i poszukiwać nowych brzmień. W efekcie powstało wiele różnorodnych styli i gatunków muzycznych. Niektóre z nich były wyraźnie inspirowane zachodnimi kapelami, innych próżno szukać poza granicami naszego kraju.

W Polsce narodziło się wtedy wiele muzycznych ekip, które szybko zdobyły popularność. Choćby Maanam czy Kombi, którzy byli w stanie zaoferować swojej publiczności coś zupełnie innego, niż znała do tej pory. To również okres, w którym zrodziła się tak zwana „Muzyka Młodej Generacji”, czyli MMG.

W międzyczasie na międzynarodowej scenie muzycznej popularność zdobywali artyści tacy jak Pink Floyd, Bee Gees, Boney M, Queen, Dire Straits i Genesis. Ich twórczość cieszyła się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jedną z najwybitniejszych postaci tego okresu w Polsce była Anna Jantar, znana choćby z „Tyle słońca w całym mieście” czy „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Inne utalentowane artystki, takie jak Izabela Trojanowska, Kora czy Majka Jeżowska, również przyciągały tłumy na swoje koncerty.

A co z męskimi wokalistami? Trudno nie wspomnieć o Krzysztofie Cugowskim, legendarnym wokaliście Budki Suflera. Artyści jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha i Andrzej Rosiewicz również świetnie radzili sobie na polskiej scenie.

W Stanach Zjednoczonych na przestrzeni tych lat rozkwitały różne gatunki muzyczne, w tym barwny styl disco oraz hard rock i heavy metal. To były czasy dynamicznych zmian i eksperymentów muzycznych, które na stałe wpisały się w historię polskiej i światowej muzyki.

Jesteś wart… Mniej niż zero!

Pierwszy singiel pochodzący z debiutanckiego albumu Lady Pank jest jednym z ich najważniejszych dzieł, które nadało początek ich muzycznej karierze. Co ciekawe, ten przebój powstał jeszcze przed ostatecznym ustaleniem składu grupy, już na początku 1983 roku.

Utwór ten zawdzięcza swoją kompozycję Janowi Borysewiczowi, a kultowy tekst stworzył Andrzej Mogielnicki.

Sam kawałek wywołał różne reakcje u polskich słuchaczy z lat 80. Niektórzy dopatrywali się w nim głębszego przekazu – protest songu wyrażającego sprzeciw wobec tragicznego pobicia Grzegorza Przemyka przez milicjantów. Dla innych był to zwykły imprezowy kawałek, który chętnie puszczało się na domówkach. Bez względu na kontekst, Mniej niż zero to bezsprzeczny hit, który miał znaczący wpływ na historię polskiej muzyki.

Epoka Papa Dance!

Naj story, trzeci singiel, wydany przez Papa Dance w 1986 roku, był jedynym przebojem grupy, który osiągnął najwyższe miejsce na Liście Przebojów Programu III. A żeby być dokładniejszym, kawałek wyszedł pod szyldem Papa Dance New Song.

Historia tego duetu to coś naprawdę mocnego. Papa Dance New Sound został utworzony w 1986 roku przez Sławomira Wesołowskiego i Mariusza Zabrodzkiego, którzy przejęli pałeczkę od “starego” Papa Dance. Oryginalny skład zespołu znacząco różnił się od nowego, który stał się bardziej rozpoznawalny dzięki swoim przebojom. Jednak ze wszystkich hitów tej grupy to właśnie Naj story zyskało największe uznanie słuchaczy i pierwsze miejsca na szczycie list przebojów.

Gdzie się podziały tamte prywatki?

Gdzie się podziały tamte prywatki? to pierwszy singiel utalentowanego piosenkarza Wojciecha Gąssowskiego wydany w 1989 roku. Singiel pochodzi z płyty o tym samym tytule. Warto wspomnieć, że autor muzyki, Ryszard Poznakowski, na początku widział w roli wokalisty Zbigniewa Wodeckiego. Jednak widocznie coś poszło nie tak, bo Wodecki zdecydował się odmówić tego zaszczytu i ostatecznie padło na Poznakowskiego.

Mimo iż piosenka powstała pod koniec lat 80., to stanowi ona doskonałe podsumowanie muzycznych dokonań z poprzednich dekad, a szczególnie lat 60. i 70. W tekście utworu Gąssowski wymienia największe polskie i zagraniczne gwiazdy estrady tamtego okresu, co nadaje piosence wyjątkowy klimat i przypomina o bogatej historii muzyki.

Oczywiście znajdzie się znacznie więcej polskich hitów z tych lat. Daj znać, które z nich to Twoje ulubione!

Zobacz nasze koszulki rockowe. Mamy również produkty Twoich idoli!

Powiązane artykuły:

Najbardziej poszukiwane płyty winylowe w Polsce i na świecie

Najdroższe polskie płyty winylowe poszukiwane przez kolekcjonerów. Oto perełki warte krocie!

Muzyczna historia polskiego rocka i punka. Które utwory i wykonawców lubisz?