Poznaj historię zespołu KSU. Punk, Bieszczady, Ustrzyki i rejestracja.
Zespoły

Poznaj historię zespołu KSU. Punk, Bieszczady, Ustrzyki i rejestracja.

Skąd wzięła się nazwa KSU? To nie żaden tajemniczy skrót, a… dawna numeracja tablic rejestracyjnych w Ustrzykach Dolnych. Jednak to, co się pod nią kryje, nie jest już takie zwyczajne. KSU to weterani polskiego punk rocka, którzy grają już od lat 70. Kiedy założono ten zespół, jakie albumy dotychczas nagrał i kto wchodzi w jego skład? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Ustrzyki Dolne – tam się wszystko zaczęło…

Każdy prawdziwy fan punka zgodzi się z tym, że KSU należy do ojców tego gatunku w naszym kraju. Legendarna kapela powstała w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych. Wówczas członkowie zespołu byli jeszcze dzieciakami, których połączyła zajawka do muzyki gitarowej.

W pierwszym składzie grali: wokalista Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk, saksofonista Bogdan „Bohun” Augustyn, klawiszowiec Wojciech „Ptyś” Bodurkiewicz, perkusista Waldemar „Burek” Kuzianik i gitarzysta basowy Lesław „Plaster” Tomków.

Pierwsze nagrywki zespołu szału nie robiły – głównie były to przeróbki utworów Black Sabbath i Led Zeppelin, które trąciły amatorką. Chłopaki zdawały sobie sprawę, że brak im doświadczenia. Dlatego postawili na punka, który był nieco prostszy w wykonaniu od bardziej złożonych gatunków rocka.

W 1977 roku młodzi artyści zaczęli grać pod szyldem KSU – nazwie zaczerpniętej z lokalnych tablic rejestracyjnych. Mimo zajawki i szczerych chęci zespół na początku nie osiągał specjalnych sukcesów. Jak to jednak w każdym zespole bywa, w pewnym momencie następuje przełom. Dla KSU był to rok 1980, gdy zagrali na I Ogólnopolskim Przeglądzie Nowej Fali w Kołobrzegu. Dzięki Staszewskiemu, który zaangażował chłopaków w to wydarzenie, wreszcie mogli oni pokazać się większej publiczności.

Zespół wypadł tam całkiem nieźle. Zainteresowała się nimi nawet niemiecka wytwórnia płytowa, która zaproponowała muzykom kontrakt, który jednak odrzucony? Dlaczego? Nie wiadomo.

Choć ekipa zaczęła osiągać większe sukcesy, zmagała się też z wieloma problemami – głównie w składzie. Przez ciągłe rotacje trudno było im grać koncerty, a część zespołu musiała odbyć obowiązkową służbę wojskową. Co ciekawe, to właśnie w woju powstało kilka kawałków, które potem trafiły na płyty KSU.

Zespół ostatecznie powrócił jako trio. Obok Siczki grali tam basista Adam „Dżordż” Michno i perkusista Bogdan „Tuptuś” Tutak. W tym składzie KSU bez pomocy wytwórni wypuściło pierwszą kasetę – Jabol Punk. Czy był to hit? Nie – przeszła właściwie bez większego echa. Ktoś jednak zwrócił uwagę na młodych artystów.

Pierwsze kroki do sukcesu

Twórczość KSU zainteresowała właściciela RSC, Andrzeja Wiśniewskiego. Postanowił on dać chłopakom szansę i zapewnił im możliwość nagrania profesjonalnej płyty. I tak w 1988 roku KSU miało wreszcie porządny debiut. Album „Pod prąd” był jak do tej pory największym sukcesem zespołu – niektóre ich kawałki nawet trafiły do rozgłośni radiowych.

Ekipa postanowiła kuć żelazo, póki gorące i od razu zabrali się za kolejny krążek – „Ustrzyki”. Tym razem jego wydaniem zajęła się wytwórnia Tonpress, która zobaczyła w młodych punkach potencjał i postanowiła w nich zainwestować. Wtedy też pojawił się pierwszy klip promujący album KSU.

Na początku lat 90. z zespołu odszedł dotychczasowy basista, którego w 1991 roku zastąpił go Bartłomiej „QQŚ” Kądziołka. Wtedy KSU rozpoczęło też współpracę z menadżerem, który… sprzedawał ich muzykę na pirackich krążkach. Na szczęście muzycy szybko połapali się w sytuacji i kazali mu spadać.

W następnych latach KSU wydawało swoje kolejne płyty. Już w 1999 roku skład przeszedł kolejne roszady, a z pierwszego składu pozostał już tylko wokalista. Potem było już względnie stabilnie.

Skład zespołu KSU. Jacy muzycy grali w tym zespole?

Obecny skład KSU to:

  • wokalista i gitarzysta Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk;
  • perkusista i chórzysta Leszek „Dziaro” Dziarek;
  • gitarzysta Maciej Biernacki (gitara solowa i akustyczna);
  • gitarzysta basowy Tomasz „Szamot” Rzeszutek;
  • flecista Konrad Oklejewicz;
  • skrzypaczka Eliza Kuźnik.

Przez kilka dekad istnienia zespołu przewinęło się przez niego ponad 30 muzyków. Z pierwotnego składu pozostał już tylko frontman i wokalista – Siczka.

Znasz CD „Ludzie bez Twarzy”? Dorobek muzyczny i dyskografia KSU

Nie licząc pirackich bootlegów KSU nagrało łącznie 13 płyt studyjnych:

  • Pod prąd (1988);
  • Ustrzyki (1990);
  • Moje Bieszczady (1993);
  • Na 15 lecie! (1994);
  • Bez prądu (1995);
  • 21 (utworów na 21-lecie KSU) (1999);
  • Ludzie bez twarzy (2002);
  • Kto cię obroni Polsko… (2004);
  • Nasze słowa (2005);
  • Przystanek Woodstock 2005 (2006);
  • XXX-lecie, Akustycznie (2008);
  • Dwa narody (2014);
  • Akustycznie – Epilog (2021).

Zanim KSU zaczęło profesjonalnie wydawać swoje albumy, artyści nagrali też kilka amatorskich składanek: Live Górnik (1981), Demo 83 (1983), To znowu my (1986) i wreszcie Jabol Punk (1986).

Uwielbiasz rytm punka i dźwięk gitary akustycznej? Kliknij nasz newsletter!

W duszy gra Ci rock, a zamiast bicia swojego serca słyszysz szarpanie gitarowych strun? Jesteś w świetnym miejscu! Regularnie odwiedzaj naszego bloga, a najlepiej zapisz się też na newsletter. Regularnie wrzucamy tu fun facty i informacje na temat ciekawych artystów rockowych i metalowych.

Uwielbiasz KSU i chcesz pokazać, jak bardzo ich cenisz? Odwiedź nasz sklep i zapoznaj się z asortymentem akcesoriów związanych z tym zespołem. Mamy tam świetnej jakości bawełniane koszulki z logiem KSU, które wytrzymają nawet najbardziej intensywne koncerty. Sprawdź naszą ofertę!

Ogarnij sklep KSU!