Zespoły

Zespół Kobranocka. Dyskografia, wokalista, skład i historia.

Psychiatra wraz ze swoim pacjentem zakładają zespół muzyczny – brzmi jak fabuła jakiejś absurdalnej komedii z Netflixa. A jednak taka sytuacja miała miejsce, i to całkiem niedaleko nas, bo w Toruniu. Jak powstała kapela o wdzięcznej nazwie Kobranocka i jaki był jej wkład w polską scenę muzyczną? Sprawdźmy to!

Kobranocka – krótka historia

Zespół Kobranocka pochodzi z pięknego Torunia, a jego kariera sceniczna trwa już niemal cztery dekady. Przyjrzyjmy się jednak wydarzeniom z 1984 roku – to właśnie wtedy poznali się Andrzej „Kobra” Kraiński i Andrzej Marek Michorzewski. Powiedzieć, że ich pierwsze spotkanie było niecodzienne, to jak nic nie powiedzieć. Kraiński udawał niepoczytalnego, chcąc w ten sposób wymigać się od wojska. Widocznie w pewnym stopniu udało mu się dopiąć swego, bo ostatecznie trafił do szpitala psychiatrycznego.

Pokochasz też to: Zespół PIDŻAMA PORNO – skład, wokalista, dyskografia

W zakładzie Kobra poznał Andrzeja Marka Michorzewskiego, psychiatrę i – jak się okazuje – poetę. Lekarz i pacjent szybko znaleźli wspólny język. Doszło nawet do tego, że Michorzewski pokazał Kraińskiemu swoje teksty, w tym m.in. List z pola boju.

Kraiński miał już wtedy nieco doświadczenia muzycznego: prowadził zespół Nowo Mowa. Po zapoznaniu się z twórczością Michorzewskiego uznał jednak, że to świetny moment na założenie zupełnie nowej kapeli. W ten sposób psychiatra i pacjent szpitala psychiatrycznego stanęli na scenie ramię w ramię, pod szyldem zespołu Latający Pisuar.

Czytaj też: Zespół BIG CYC. Skąd się wziął i co tworzy?

Ich pierwszy koncert miał miejsce w Toruniu, a dokładnie w tamtejszej Od Nowie – klubie z tradycjami, który powstał w 1958 roku i działa do dzisiaj. W międzyczasie duet stał się trio – do zespołu dołączył saksofonista Waldek “Michu Zabór IV” Zaborowski.
W 1985 roku chłopaki wystąpiły na festiwalu Poza Kontrolą w Riwierze, już jako Kobranocka. Niedługo później udało im się dokoptować do trasy koncertowej popularnej niemieckiej grupy punkowej Die Toten Hosen. Właśnie to ostatnie wydarzenie w dużej mierze wpłynęło na popularność zespołu założonego przez Kraińskiego i Michorzewskiego.

Rok później ekipa nagrała pierwsze kawałki, które trafiły do Rozgłośni Harcerskiej, a po kolejnym roku wydała swój pierwszy album – Sztuka jest skarpetą kulawego.

„Kobra”, czyli Andrzej Kraiński – lider Kobranocki

Andrzej Kraiński, założyciel Kobranocki, urodził się w 1964 roku. Artysta związał się z muzyką na wielu płaszczyznach – zasłynął nie tylko jako muzyk rockowy, ale także piosenkarz i kompozytor.

Aż do 1981 roku współtworzył po części licealny zespół Fragmenty Nietoperza. Obecnie – poza ekipą, z której jest najbardziej znany – występuje też pod szyldem zespołu Atrakcyjny Kazimierz.

Jednym z głośniejszych wydarzeń w jego indywidualnej karierze było zaśpiewanie utworu „Moja i twoja nadzieja” na płycie Fire (1993 rok). Towarzyszył mu w tym znany zespół Hey. Piętnaście lat temu uczestniczył też w projekcie Yugopolis, gdzie zaśpiewał „W oczy patrzeć mi…” i „Łykając twoje łzy”.

Kobranocka – skład

Na obecny skład Kobranocki składają się:

 • wokalista i gitarzysta Andrzej „Kobra” Kraiński;
 • gitarzysta Jacek Moczadło;
 • wokalista i gitarzysta basowy Jacek „Szybki Kazik” Bryndal;
 • perkusista Mateusz Senderowski.

Wcześniej do ekipy należeli także:

 • perkusiści – Tomasz „Kieliszek” Kosma, Sławomir „Kogut” Ciesielski i Piotr „Vysol” Wysocki;
 • gitarzyści – Jacek „Perkoz” Perkowski, Adam „Burza” Burzyński, Jacek „Loze” Niestryjewski;
 • saksofonista i klarnecista – wspomniany już Waldemar „Michu Zabór IV” Zaborowski.

Kobranocka – dyskografia

W trakcie swojej kariery zespół nagrał 10 albumów studyjnych:

 • Sztuka jest skarpetką kulawego (1987);
 • Kwiaty na żywopłocie (1990);
 • Ku nieboskłonom (1992);
 • Niech popłyną łzy (1994);
 • O miłości i wolności (2001);
 • Koncert (2002);
 • Sterowany jest ten świat (2006);
 • Kocham cię jak Irlandię. Przystanek Woodstock 2007 Kostrzyn nad Odrą (koncert na płycie DVD) (2008);
 • SPOX! (2010);
 • My i oni (2019).

W ich dyskografii pojawiły się także trzy kompilacje: Gold (1999), The Best – Póki to nie zabronione (2004) i Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. (2007).

Koszulki zespołu Kobranocka w carton.pl

Szalejesz za zespołem Kobranocka i szukasz sposobu, by to wyrazić? Trafiłeś w dobre miejsce! W naszym sklepie znajdziesz oryginalne koszulki Kobranocki. Co w tym przypadku oznacza słowo „oryginalne”? A to, że dzielimy się zyskami z artystą. Kupując od nas, wspierasz tych, których lubisz słuchać.

Nasze koszulki produkujemy w polskich fabrykach, ze 100% naturalnej bawełny. Dbamy o to, by produkty z naszego sklepu były wygodne, przewiewne i wytrzymałe.

Zainteresowany? Złóż zamówienie na carton.pl!