Zespoły

Marduk – szwedzki zespół z koncertami w Polsce w 2021 r.

Już niedługo w tournée po Polsce rusza Marduk – zespół, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu zapalonemu miłośnikowi metalu. Na tę okazję zaprojektowaliśmy zupełnie nowe metalowe koszulki, które są hołdem dla ich zajebistej twórczości. Gdzie będzie grał Marduk i na jakie hity możemy liczyć?

Krótka historia zespołu Marduk

Każdy, kto na jakimś etapie swojego życia jarał się black metalem, powinien kojarzyć grupę Marduk. Zespół robi furorę do dziś, choć liczy sobie już ponad trzy dekady. W 1990 roku założył go Morgan „Evil” Håkansson, rozpoznawalny już wtedy gitarzysta grupy Moses. W pierwszym składzie występowali też wokalista Andreas Axelsson i basista Rikard Kalm. Na perkusji grał Joakim Av Grav. Razem nagrali płytę demo o wdzięcznej nazwie „Fuck me Jesus”. 

W 1992 roku do ekipy dołączył drugi gitarzysta, Magnus „Devo” Andersson. Był to strzał w dziesiątkę, bo niedługo potem Marduk zaczął grać koncerty w całym kraju. O tym jednak później. W grudniu 1992 roku wydali w komplecie swój pierwszy poważny album „Dark Endless”.

Na przestrzeni kilku kolejnych lat miało miejsce sporo zmian. A przynajmniej w kwestii członków zespołu Marduk. Skład grupy zmieniał się wielokrotnie – jedni muzycy przychodzili, inni odchodzili. Nie przeszkodziło im to jednak wbić się na scenę z wielkim impetem. Co rok lub dwa pojawiała się nowa płyta i każda robiła wokół siebie sporo szumu. Ich trasy koncertowe przestały już ograniczać się do USA. Ruszyli w świat, między innymi do Europy. 

Marduk to obrazoburczy czołg z prawdziwego zdarzenia. Krew i ogień. Black metalowa muzyka nigdy nie była ugrzeczniona, ale ta ekipa rozkręciła to do prawdziwego ekstremum. W ich tekstach dominują mocno antychrześcijańskie i wojenne motywy. Podkreśla je ostra gitara i mocarna perkusja. Wszystko razem to definicja hardkoru, którą wielu chciało powtórzyć, ale niewielu się to udało. 

Marduk – dyskografia i skład zespołu

Dobra kapela metalowa musi mieć się czym pochwalić na swoich koncertach. A już na pewno taka legenda, jak Marduk. Dyskografia zespołu składa się z czternastu albumów studyjnych: 

Dark Endless (1992);

Those of the Unlight (1993);

Opus Nocturne (1994);

Heaven Shall Burn… When We Are Gathered (1996);

Nightwing (1998);

Panzer Division Marduk (1999);

La Grande Danse Macabre (2001);

World Funeral (2003);

Plague Angel (2004);

Rom 5:12 (2007);

Wormwood (2009);

Serpent Sermon (2012);

Frontschwein (2015);

Victoria (2018).

Cztery z tych albumów otrzymały wyróżnienia i nagrody w kategorii The Best Black Metal Album: Rom 5:12 (10 miejsce), Wormwood (10 miejsce), Serpent Sermon (14 miejsce) i Frontschwein (12 miejsce).

Marduk nagrał też kilka mniejszych albumów, w tym m.in. Glorification i Deathmarch. 

Trasa koncertowa Marduka w Polsce 2021 r.

Jaki jest następny punkt koncertowy zespołu Marduk? Polska

Ekipa zapowiedziała trasę po naszym kraju, która rozpocznie się jeszcze w październiku. Jeśli w serduchu czujesz black metal, a ostre gitarowe rytmy sprawiają, że krew szybciej krąży Ci w żyłach, nie możesz przegapić takiej okazji. Taka okazja może się szybko nie powtórzyć, szczególnie w przypadku takiej kapeli jak Marduk. Zespół światowej klasy ma w końcu bardzo napięty harmonogram. 

Szeroko zakrojone tournée odbywa się z okazji 30-lecia ich działalności na scenie muzycznej. Jubileusz obchodzili właściwie rok temu, ale ze względu na pandemię musieli przełożyć trasę na 2021 rok. Dobrze, że w końcu ją dowieźli. 

Dobra, nie przedłużając – gdzie zagra Marduk? Koncerty zaplanowano następująco:

28 października: Łódź, klub Magnetofon;

29 października: Poznań, U Bazyla;

30 października: Gdańsk, klub koncertowy B90;

31 października: Bydgoszcz, Fabryka Lloyda;

25 listopada: Bielsko-Biała, klub Rudeboy;

26 listopada: Kraków, Hol;

27 listopada: Warszawa, klub Progresja. 

Poza samymi gwiazdami wieczoru na scenie zobaczymy też dwa świetne supporty: szwedzką Valkyrię i holenderski Doodswens. Z tak doborową ekipą, jaka towarzyszy zespołowi Marduk, trasa 2021 jest skazana na sukces. 

Oficjalny plakat trasy koncertowej

Marduk – bilety 2021

Bilety na trasę koncertową z okazji 30-lecia istnienia Marduk schodzą jak świeże bułeczki. W wielu miastach zaczyna już brakować miejsc. Jeśli na poważnie myślisz o zobaczeniu ich na żywo, a jeszcze nie masz biletu, lepiej się pospiesz. Bo zostaniesz z niczym, a koncerty obejrzysz sobie co najwyżej na YouTube.

Możesz szybko i łatwo kupić bilety online. Link: https://goout.net/pl/marduk/pzbvxwf/

Jeśli mieszkasz za granicą, spróbuj załapać się na miejsce w jednym z tamtejszych miast. Marduk będzie jeździł po całej Europie, więc na pewno nadarzy się jakaś okazja. 

Koszulki metalowe w carton.pl

Wybierasz się na koncerty Marduka albo jakiekolwiek inne wydarzenie tego typu? Sprawdź koszulki metalowe w naszym sklepie carton.pl. Projektujemy i regularnie wypuszczamy tematyczne ciuchy z różnymi zespołami – tymi bardziej i mniej znanymi. Jeśli chcesz pokazać swój respekt i oddanie dla jakiejś ekipy muzycznej, nie ma lepszego sposobu, niż pokazanie się w takiej koszulce. No, prawie nie ma. Warto też kupować ich płyty, ale jedno nie wyklucza drugiego. 

Dbamy nie tylko o wygląd, ale też o jakość naszych ubrań. Nie mogą przecież rozerwać się na strzępy przy pierwszym lepszym pogo. Dobrze wiemy z własnego doświadczenia, jak ostro może być na koncertach metalowych. Jesteśmy na to przygotowani. A skoro my jesteśmy, to Ty też będziesz. Używamy tylko bawełny, bez żadnych sztucznych tworzyw, które nie przepuszczają powietrza. 

Zapoznaj się z naszą ofertą i stwórz sobie porządną garderobę na metalowe eventy. Postaw na jakość, a z pewnością tego nie pożałujesz. 

Metalowe ciuchy w carton.pl