Zespoły

Punk rock, zespoły… Poznaj historię buntu.

W historii muzyki powstało wiele buntowniczych nurtów, a jednak mało który zrobił taką furorę, jak punk rock. Zespoły, które grały ten gatunek, powstawały już na początku lat 70. Od czego się to wszystko zaczęło i jak punk rozwijał się w Polsce? Czy to martwa subkultura, czy może nadal ma się świetnie?

Czym właściwie jest punk rock?

Jak każde dziecko wie, punk rock to jeden z głośniejszych podgatunków muzyki rock’n’roll. Po raz pierwszy pojawił się w latach 70. XX, będąc buntowniczą odpowiedzią na to, co grają tradycyjne kapele. Kawałki punkowców szybko zdobyły wszystkie listy przebojów, a oni sami zdobyli reputację antysystemowców, którzy na swój sposób pokazywali fucka mainstreamowi. 

Punk rock to przede wszystkim szybkie tempo, wykrzykiwanie tekstów i solidna dawka zajebistej energii. To przemawiało do młodych, a ekipy punkowe świetnie radziły sobie w przemyśle muzycznym. 

Londyn, Nowy Jork, Boston, San Francisco, Waszyngton, Los Angeles… Wszędzie tam królował punk rock. Polska także dołożyła swoją – wcale nie tak małą – cegiełkę do tej sceny. Gatunek ten zainspirował wielu artystów do eksperymentowania z muzyką. I to na niespotykaną dotąd skalę.

Nawet pionier grunge’u i główny wokalista Nirvany, Kurt Cobain, choć nie był punkrockowcem, często korzystał z dorobku punkowych legend w kształtowaniu własnego języka muzycznego.

Punk rock – zespoły, które zdefiniowały ten gatunek na świecie

Punk rock rozwijał się dość dynamicznie na całym globie. W wielu krajach kolejne kapele wyrastały jak grzyby po deszczu. Za pionierów tego gatunku w USA uważa się m.in.:

  • Ramones,
  • Blondie,
  • Suicide,
  • Patti Smith Group,
  • Richard Hell & the Vodoids,
  • Television.

Wielka Brytania miała swoich Sex Pistols, którzy do dzisiaj są tamtejszą ikoną punka i wzorem dla wielu świeżo upieczonych kapel. Równie ważną rolę odegrały tam chłopaki z The Damned i The Clash. Nawet Australijczycy z zespołu Brisbane dorzucili tu swoje trzy grosze. 

A co w tym czasie działo się z Polakami?

Jak zaczął się punk rock w Polsce?

W latach 70. i 80. wszystko w naszym kraju było inne – nawet punk rock. Polski odpowiednik zachodniego nurtu pojawił się na przełomie tych dwóch dziesięcioleci. Nie jest do końca wiadomo, w jaki sposób dotarł on za naszą granicę. Uważa się, że pierwszym punkowym zespołem był gdański Deadlock, który współtworzyli: gitarzysta Maciej „Brunet” Wiliński, wokalista Bogdan „Plexi” Rzeźniczak, basista „Kołacz” i perkusista Jacek „Luter” Lenartowicz. 

Jak wiadomo, w Polsce panowali wtedy komuniści, którym nie w smak było, że młodzi ludzie jarają się buntowniczą muzyką. Czy oznacza to, że władze aktywnie walczyły z punkiem? Niekoniecznie, a często nawet go wspierały. Gatunek ten traktowano jako swoisty wentyl bezpieczeństwa, dzięki któremu skore do stawiania się małolaty mogły dać ujście swoim emocjom. 

Do najważniejszych wykonawców polskiego punka zalicza się dziś m.in. zespoły takie tak: KSU, Dezerter, Pidżama Porno, Farben Lehre, Włochaty, KOLEKTYW, TZN, Xenna, The Bill, Karcer, Kupa, Zielone Żabki, Moskwa czy The Analogs. Ważnych ekip było oczywiście o wiele więcej, a kulturę punka budowali młodzi artyści z całego kraju. 

Punk to nie tylko muzyka!

By technicznie wpasować się w punkrockowy gatunek, wystarczy odrobina dynamiki i niezłe umiejętności radzenia sobie z gitarą. Za tą kulturą stoi jednak coś więcej. Punk z założenia jest wyrazem emocji, niezadowolenia i buntu, który miał prowadzić do zmian. Ludzie nie chcieli już udawać, że wszystko jest okej. Gdy zaś na scenie pojawił się ktoś, kto – w przeciwieństwie do wszystkich – głośno mówił o tym, że wcale nie jest okej… Efekt murowany. 

Punkowcy od zawsze gardzili komercją i konsumpcjonizmem, a szczególnie wyróżniał ich styl – irokezy i niespotykane ciuchy to tylko niektóre charakterystyczne elementy tej subkultury. 

Jak to jednak bywa z oddolnymi ruchami muzycznymi, w pewnym momencie wchodzą one do mainstreamu i tym samym trochę zaprzeczają swojej idei. Tak było również z punkiem w latach 90. Pojawiało się wówczas wiele dyskusji na temat tego, co jest punkiem, a co nie. Większość ostatecznie zgodziła się co do tego, że punkowy kawałek musi być szczery i uderzać w obecny status quo – niezależnie od popularności. 

Czytaj również: Dlaczego chodzenie na koncerty w koszulkach zespołowych jest fajne?

Przez lata pojawiło się wiele autobiograficznych filmów i książek, które próbują uporządkować historię punk rocka i uczynić ją łatwiejszą do przełknięcia dla kogoś z zewnątrz. Większość takich pomysłów spaliła na panewce – punk jest zbyt niejednorodny, by zamknąć go w konkretnych ramach. Gdyby nie bałagan – taki czy inny – ten gatunek nigdy by nie zaistniał. 

Polski punk rock do pobrania za darmo

O punkowe kawałki z polskiej sceny w necie nie trudno – większość z nich znajdziesz na YouTube. Jeśli opłacasz abonament w Spotify czy innym Tidalu, jest duża szansa, że tam także znajdziesz to, czego potrzebujesz. 

Szukasz czegoś bardziej niszowego? Tu już może być trudniej. W niektórych przypadkach jedyną opcją może być znalezienie jednego z albumów na Allegro czy innym portalu aukcyjnym. 

Punk rock style z carton.pl

W duszy gra Ci punk rock i szukasz solidnie wykonanych ciuchów, które pozwolą Ci to okazać? Specjalnie dla Ciebie szyjemy nasze własne muzyczne ubrania. Dzięki nim poczujesz się tak, jak 50 lat temu czuł się punkowiec na ulicach Nowego Jorku. Nasza odzież powstaje w polskich fabrykach, ze 100% naturalnej bawełny, co zapewnia jej wytrzymałość i wysoką przepuszczalność powietrza. 

Gotowy zrobić sobie irokeza? Niekoniecznie? Nie od razu Rzym zbudowano – na początek kup sobie punkową koszulkę na carton.pl.

Mamy artefakty dla każdego fana polskiego punka