Ciuchy,  Zespoły

Punky Reggae Live 2021 – Prawda, Muzyka, Szacunek

Czy jest na sali ktoś, kto nie lubi dobrego punka? W naszym przypadku słowo „lubić” nie oddaje nawet połowy tej zajawki. Jeśli naprawdę uważasz się za fana tego gatunku, z pewnością znasz na pamięć całą dyskografię zespołu Farben Lehre. A przynajmniej powinieneś. W innym wypadku jak najszybciej spakuj plecak i pędź na festiwal – Punky Reggae Live 2021. To właśnie Farben Lehre jest pomysłodawcą całego zamieszania. Usłyszysz ich na każdej scenie, na której odbędą się koncerty. Świetna zabawa i kawał zajebistego brzmienia w tle. Czego chcieć więcej?

Czym jest Punky Reggae Live?

Wszystko zaczęło się w 2004 roku. To właśnie wtedy Farben Lehre zdecydowali się podbić scenę muzyczną swoją nietuzinkową muzyką. Swoją pierwszą trasę koncertową zatytułowali „Pankregeparty Tour 2004”. Pomysł na obecną nazwę Punky Reggae Live pojawił się dopiero później, ale to już zupełnie inna historia.

Farben Lehre nigdy nie jeździło w te trasy samotnie. Zawsze towarzyszyło im kilka dobrych zespołów, których brzmienia idealnie pasowały do idei całego wydarzenia. W 2004 roku razem z nimi grały grupy takie jak Proletaryat czy Habakuk. W kolejnych latach na trasie wystąpiło wiele znanych polskich zespołów rockowych, w tym nawet legendarny happysad. 

Wybierz się na Punky Reggae Live, a przekonasz się, że rock w Polsce ma się dobrze. Na koncertach są tłumy, a koszulki Farben Lehre nadal sprzedają się jak świeże bułeczki. 

Skąd nazwa Punky Reggae Live?

Jeśli faktycznie jesteś miłośnikiem punka, powinieneś już się domyślić, dlaczego trasa koncertowa nazywa się tak, a nie inaczej. Określenie to sięga jeszcze czasów Boba Marleya, który nagrał kiedyś kawałek „Punky Reggae Party”. Przyjęło się to na tyle dobrze, że jakiś czas później nazwali tak cały nurt muzyczny. 

Punky Reggae – poza Polską określane jako Reggae punk – to mieszanka klasycznego punka z (między innymi) klimatami reggae. Gatunek ten narobił wiele szumu na polskiej scenie muzycznej z lat 90. Grali go nie tylko Farben Lehre, ale też klasyki takie jak Zabili mu Żółwia, Świat Czarownic czy TABU.

Punky Reggae Live to nic innego jak określenie rodzaju imprezy i muzyki, jakiej możesz się tam spodziewać. Jeśli punk i reggae to właśnie Twoje klimaty, na pewno się tam odnajdziesz. Wygrzeb z szafy swoje koszulki Sexbomba (bo oni też tam zagrają w tym roku), jedź na koncert i wepchnij się pod samą scenę. Poguj tam do woli. Przyszykuj tylko mocne buty, żebyś wrócił do domu w jednym kawałku.

Punky Reggae Live – idea

Co właściwie kryje się za tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem muzycznym? Najlepiej wyjaśnił to jego pomysłodawca i zarazem wokalista Farben Lehre – Wojciech Wojda. Użył do tego prostych słów: „Muzyka to nie polityka”.

Tym właśnie ma być Punky Reggae Live – imprezą, na której mogą bawić się miłośnicy wielu różnych brzmień. Muzyka nie jest miejscem na kłótnie i bezsensowne podziały. To przestrzeń do znalezienia wspólnego języka, niezależnie od poglądów, płci czy wieku. 

„Prawda, Muzyka, Szacunek” to nie puste slogany marketingowe, na które mają dać się złapać co bardziej wrażliwe nastolatki. Za tymi słowami kryje się misja i cały sens tej inicjatywy. Walka z podziałami, kozacka muzyka i atmosfera wzajemnego szacunku to trzy rzeczy, których na Punky Reggae Live nigdy nie zabraknie. 

Punky Reggae Live – line up

Co w tym roku zaoferowali organizatorzy Punky Reggae Live? Line up prezentuje się następująco:

– Fabren Lehre;

– Sexbomba;

– Zenek Kupatasa.

Pomiędzy koncertami naszych rockowych gwiazd zagrają również utalentowane zespoły supportowe. 

Punky Reggae Live – bilety

Wybierasz się na jeden z koncertów w ramach Punky Reggae Live? Bilety na to wydarzenie możesz kupić online. Ich ceny zaczynają się już od 55 zł. 

Dużo? Mało? Pięć dyszek za występ takich artystów to z pewnością niewygórowana cena. 

Bilety na koncerty w poszczególnych miastach znajdziesz pod tym linkiem: https://www.ebilet.pl/muzyka/rock/punky-reggae-live

Punky Reggae Live 2021 – miasta

Pierwszy koncert z trasy Punky Reggae Live 2021 odbył się we Wrocławiu. W sumie takie ekipy, jak Farben Lehre, Sexbomba czy Zenek Kupatasa zawitają w tym roku jeszcze do:

– Wrocław – 18.09.2021, Stary Klasztor

– Jarocin – 17.09.2021, Kontrapunkt

– Warszawa – 24.09.2021, Klub Remont

– Łódź – 25.09.2021, Klubopiwiarnia 

– Szczecin – 1.10.2021, Kino Kosmos 

– Poznań – 2.10.2021, Klub u Bazyla 

– Bielsko-Biała – 8.10.2021, Klub Miasto 

– Dąbrowa Górnicza – 9.10.2021, Klub Rock Out 

– Kielce – 10.10.2021, Klub Garaż

– Gdynia – 15.10.2021, Klub Ucho 

– Kraków – 22.10.2021, Zaścianek

– Dukla – 23.10.2021, Browar Dukla

Szykuje się kawał dobrego brzmienia. Mamy dla Ciebie koszulki i bluzy zespołów muzycznych, które wytrzymają tak ekstremalne warunki. Szalej pod sceną i nie martw się niczym. Na pewno będziesz miał w czym wrócić na chatę.

Historia i twórczość zespołu Farben Lehre

Farben Lehre to niekwestionowana ikona polskiego punka. Ich początki sięgają lat 80., a dokładniej 1986 roku. Wtedy to dwóch płockich artystów – Wojciech Wojda i Marek Knap – postanowiło założyć własną grupę muzyczną. Zespół zagrał swój pierwszy koncert właśnie w Płocku, w roku swojego powstania. Niedługo potem, bo w 1990 roku, dali świetny występ na Festiwalu w Jarocinie i zostali laureatami całego wydarzenia. 

Kilka miesięcy później na rynku pojawiła się pierwsza płyta Farben Lehre – Bez pokory. Był to początek imponującej dyskografii, która dziś liczy szesnaście albumów.

Choć w dzisiejszym składzie Farben Lehre zabrakło Marka Knapa, zastąpili go inni świetni artyści: gitarzysta Konrad Wojda, Filip Grodzicki oraz Gerard Klawe. Trasa koncertowa Punky Reggae Live to jeden z ich najgłośniejszych muzycznych projektów, który do dzisiaj ściąga pod scenę wielu fanów z całego kraju.

Podsumowanie

Jeśli kiedykolwiek byłeś na Punky Reggae Live, doskonale wiesz, czego się spodziewać. A może to dopiero Twój pierwszy raz? W takim wypadku przygotuj się na prawdziwą jazdę bez trzymanki. Ostre brzmienia gitary i klimat tak gęsty, że można go kroić nożem – tak wyglądają trasy koncertowe najlepszych polskich punkowców. Zanim jeszcze na dobre dasz się ponieść muzyce buntu i sprzeciwu, zadbaj o odpowiedni outfit. Najlepiej zajrzyj do sklepu Carton – nasze koszulki Farben Lehre wytrzymają nawet najbardziej hardkorowe pogo. 

Jesteś gotowy na jedno z największych punkrockowych wydarzeń w tym kraju?