Kolory rasta – Co oznaczają kolory Reggae?
Ciuchy

Kolory rasta – Co oznaczają kolory Reggae?

Muzyka rozrywkowa to naprawdę bardzo szeroki temat. Jej historia jest bogata w zaskakujące, a przede wszystkim ciekawe wydarzenia, terminy oraz opowieści – choć te nie zawsze są zgodne z prawdą. Jednym ze stylów we współczesnej muzyce jest Reggae, który powstał pod koniec lat 60. XX wieku w miejscowości słynącej z uroków Morza Karaibskiego, czyli największego miasta Jamajki – Kingston. Muzyka Jamajska pełna jest basów czy beatów perkusyjnych, dzięki czemu jej popularność stale rośnie. Jeśli chcesz bliżej poznać się ze środowiskiem Rastafari, to dowiedz się, co oznaczają kolory Reggae. 

Historia Reggae z innej perspektywy 

Zacznijmy od początku – wtedy o wiele lepiej zrozumiesz, dlaczego wybór padł na czerwień, żółć i zieleń. W drugiej połowie XIX wieku jamajska muzyka ludowa przechodziła swoją przemianę i zaczęła kształtować się na nowo, dzięki czemu tamtejsza ludność zaczęła rezygnować z ręcznie wyrabianych instrumentów, takich jak: banjo czy marakasy na rzecz bardziej nowoczesnego sprzętu. 

Zmiany wpłynęły na brzmienie i sprawiły, że muzyka Reggae nabrała swojego własnego charakteru. Do całości doszedł jazz, który jeszcze bardziej podkręcił rozwój Reggae. Powstawały pierwsze zespoły, studia nagraniowe na Jamajce, a nawet rozpoczęły się koncerty organizowane na innych kontynentach. Po wielu latach stale rosnącej popularności zaczęła ona spadać na rzecz R&B. Nie oznacza to jednak, że Reggae nadal nie cieszy swoimi dźwiękami. 

Odpowiedzialność za popularyzację Reggae 

Pisząc o Reggae nie wolno pominąć Boba Marley’a, który odpowiedzialny jest za ogólnoświatową sławę tego stylu muzyki rozrywkowej. To właśnie on razem ze swoją grupą The Wailers sprawił, że mieszkańcy całego świata poznali bliżej ruch Rastafari oraz zaprzyjaźnili się z całą ideą panafrykanizmu. 

Czytaj też: Reggae, ska i dub – muzyka prosto z Jamajki. Poznaj piosenki i wykonawców

Robert Nesta Marley pokazał, że reggae to nie tylko muzyka, której dobrze się słucha, ale styl życia i poniekąd religia. Jego utwory, takie jak:  „Buffalo Soldier”, „Could You Be Loved”, „Exodus”, „Get Up, Stand Up”, czy „I Shot the Sheriff” słuchane przez fanów z całego świata, a wiele popularnych kawałków do dziś usłyszeć można w knajpach czy restauracjach, kiedy to w towarzystwie przyjaciół spożywa się posiłek. Przejdźmy jednak do konkretów – odkryj znaczenie kolorów Reggae. 

Jakie kolory ma Reggae? 

Może zaskoczyć Cię fakt, że nawet najwięksi fani jamajskich brzmień nie do końca wiedzą, co tak dokładnie oznaczają kolory Reggae. Zacznijmy jednak od tego, że to nie muzyka Reggae ma przypisane kolory, a cała kultura Rasta. Powodem nieznajomości barw nie jest tutaj brak zainteresowania, czy też dostępu do wiedzy, ale fakt, że w internecie pełno jest historii, plotek, a nawet legend związanych z kolorami Reggae. 

To też sprawdź: Jara Cię muzyka reggae i klimaty rasta? Odwiedź nasz sklep z gadżetami i akcesoriami!

W praktyce powód takiego doboru kolorów jest banalny i nie kryje się za tym historia o mitycznych potworach. Zielony, zółty-złoty i czerwony oznaczają poszczególne rzeczy i zostały oparte na kolorach panafrykańskich, a konkretnie na barwach Etiopii.

Znaczenie kolorów Reggae 

Kolory Reggae to trzy barwy połączone ze sobą, a dokładnie są to: zieleń, żółty będący odbierany jako złoty oraz czerwień. Każdy z nich jest w pewnym sensie symbolem i ma swoje znaczenie. Zielony to ląd afrykański, który jeszcze przed kolonizacją był uważany za cud natury. Żółty jest symbolem bogactw dostępnych w Afryce, a dokładnie złota, które zostało zabrane przez kolonistów. Czerwony oznacza krew mieszkańców Afryki, która została przelana podczas walki o terytorium.

Zobacz nasze koszulki zespołów muzycznych z gatunku reggae i ska!