ENSLAVED – czyli ekstremalne granie od 1991 roku

ENSLABED to norweska grupa grająca muzykę na pograniczu black i viking metalu. Ich muzykę określą się też jako metal progresywny. Na zmianę styl zespół zdecydował się po wypuszczeniu krążka „Blodhemn” w 1998 roku. Od tamtej pory – jak twierdzą sami członkowie zespołu – ich muzyka mogła rozwijać się w jedną z dwóch stron. Albo w kierunku grania klasycznego dark metalu, albo metalu progresywnego, którego domieszkę zespół nosił w sobie już od samego początku.

Muzycy aktywni są do dziś, o czym świadczyć mogą nie tylko regularnie odbywające się trasy koncertowe, ale też liczba wydawanych płyt. Średnio co 2-3 lata ENSLAVED wypuszcza nowy album. Zdaniem publiczności i krytyków norweski zespół wciąż potrafi zaskoczyć świeżym brzmieniem. Do tej pory ENSLAVED aż czterokrotnie otrzymało nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen. Jeżeli wybierasz się na koncert i szukasz odpowiedniego ubrania, odwiedź nasz sklep. ENSLAVED na pewno nie pominie Polski podczas trasy koncertowej. Zespół ma tu wielu fanów.

Wyświetlane 1-1 z 1 produktów
Zdjęcia produktu Koszulka ENSLAVED RIITIIR LOGO
  • XS
  • S
  • M
  • L
  • XL
  • XXL
69,90 PLN
Strona 1 z 1

Początki zespołu ENSLAVED

Zespół ENSLAVED został założony na początku lat 90, a dokładnie w maju w 1991 roku w małym norweskim miasteczku liczącym zaledwie ok. 30 tysięcy populacji. Jak można się domyślić, nie był to najlepszy start na drodze do międzynarodowej sławy. Zespołowi nie przeszkodził jednak brak możliwości, które oferują ogromne metropolie, takie jak łatwiejsze pozyskiwanie kontaktów czy częstsze okazje na zaprezentowanie własnej muzyki publiczności. Chłopaki skupili się na tym, co wychodzi im najlepiej – na graniu dobrego metalu i właśnie temu zawdzięczają swój światowy sukces.

Zespół został założony przez Ivara Bjørnsona i Grutle’a Kjellsona; pierwszy z nich miał wtedy 13, drugi – 17 lat. Należy wspomnieć również pierwszego perkusistkę zespołu Heina Frode’a. W 1993 roku zaczął on jednak swoją przygodę z innym norweskim zespołem Theatre of Tradegy. Zespół nagrywając swoje pierwsze krążki, wciąż poszukiwał swojego własnego, oryginalnego i rozpoznawalnego stylu. W końcu zdecydowali się na granie black metalu z domieszką metalu progresywnego. W 1991 roku do zespołu dołączył nowy perkusista Trym Torson. Niedługo później, 30 listopada ekipa zagrała swój pierwszy koncert w ich rodzinnym mieście Haugesund.

W końcu przyszedł czas na wydanie pierwszego minialbumu. W 1993 roku ENSLABED nagrało krążek „Hordanes Land”. Album ukazał się na 12-calowym winylu i do dziś jest gratką dla kolekcjonerów. Utwory na płycie charakteryzuje surowe brzmienie, unikalna atmosfera i charakterystyczny blackmetalowy sznyt. Rok później ekipa zdecydowała się na nagranie pierwszego albumu studyjnego. Jego tytuł to „Vikingligr Veldi”. Oprócz ekstremalnie intensywnego, wściekłego wokalu, dynamicznych riffów i perkusyjnych blastów na albumie usłyszeć można również nieco północnego, skandynawskiego folkloru. To zapewne efekt fascynacji grupy północną mitologią.

Bogata dyskografia i marsz po międzynarodową sławę

Po albumie „Vikingligr Veldi” zespół wydał kolejno krążki: „Frost” (1994), „Eld” (1997), „Blodhemn” (1998), „Mardraum: Beyond the Within” (2000), „Monumension” (2001), „Below the Lights” (2003), „Isa” (2004), „Ruun” (2006), „Vertebrae” (2008), „Axioma Ethica Odini” (2010), „Enslaved RIITIIR” (2012), „In Times” (2015), „E” (2017), „Utgard” (2020). Do tej kolekcji zaliczyć należy również albumy wideo: „Live Retaliation” (2003) i „Return to Yggdrasill” z 2005 roku oraz split z zespołem Emperor „Emperor/Hordanes Land” (1993) i norweskim zespołem Satyricon „The Forest Is my Throne / Yggdrassil” z 1995 roku.

Od samego początku nowego milenium zespół zaczął zdobywać popularność oraz uznanie krytyków. Już w 2000 roku ENSLAVED zyskał nominację do nagrody Spellemannprisen za album „Mardraum: Beyond the Within”. Nominacja powtórzyła się 3 lata później przy wypuszczeniu albumu „Below the Lights”. Sam laur udało się zdobyć już rok później, po premierze krążka „Isa”. Za ten sam album przyznano również zespołowi nagrodę Metal Storm Awards i Alarmprisen. Sukces częściowo powtórzył się dwa lata później, po nagraniu albumu „Ruun”. Podsumowując, zespół otrzymał aż 5 nominacji, 6 laurów i 3 razy znalazł się na podium w plebiscytach na najlepszy album z gatunku metal.

Kolekcja ważnych nagród, przychylne opinie krytyków, rzesza oddanych fanów i spektakularne koncerty złożyły się na międzynarodowy sukces zespołu. Za lata wysokojakościowego grania należy się zespołowi szacunek. Możesz go oddać kupując koszulki zespołu ENSLAVED. Przydadzą się nie tylko podczas występów, ale również na co dzień.

Ubrania ENSLAVED

Jeżeli jesteś prawdziwym fanem, na pewno chętnie wesprzesz swój ulubiony norweski zespół. Koszulki ENSLAVED (znane też jako 'enslaved shirt') to w większości produkty wykonane w 100% z naturalnej bawełny. Solidny nadruk wykonany techniką sitodruku, pogoodporne szwy, lokalna produkcja i najlepszy dobór materiałów to powody, dzięki którym CARTON.PL cieszy się tak dobrą opinią. Zamów i sprawdź osobiście!